Bazı yem bitkileri karışımlarında farklı hasat ve muhafaza sistemlerinin makina işletmecilik değerleri ve yem kalitesi üzerine olan etkilerinin belirlenmesi
Determination of effects of different harvesting and storage systems on machine management values and feed quality for some forage mixtures
- Tez No: 444668
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, Akdeniz İklimi koşullarında yetiştirilen iki farklı kışlık buğdaygil, baklagil karışımının kaba yem olarak hazırlanmasında, farklı hasat ve muhafaza yöntemlerinin yem kalitesi ve işletme değerleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada bitkisel materyal olarak, fiğ+tritikale ve italyan çimi+iskenderiye üçgülü karışımları kullanılmıştır. Çalışmada, haylaj, kuru ot balyası ve geleneksel silaj muhafaza yöntemleri ele alınmıştır. Hasat makinası olarak, haylaj ve kuru ot yapımında tamburlu ot biçme makinası ile ezme üniteli diskli çayır biçme makinası, geleneksel silaj yapımında ise ot silaj makinası kullanılmıştır. Buna ek olarak, haylaj yapımında, 3 farklı kat sarma sayısı (4, 6 ve 8) dikkate alınarak, kat sarma sayısının; kalite, iç sıcaklık değişimi ve bazı işletmecilik değerleri üzerindeki etkileri de araştırılmıştır. Araştırmada, haylaja ait nispi yem değerinin 2. kalite, kuru ot ve geleneksel silajın ise 3. ve 4. kalite sınıfı içinde yer aldığı belirlenmiştir. Haylaj yapımında, farklı sarma kat sayısı değerinin (4, 6 ve 8) kaliteyi etkilemediği, ancak bitkisel materyal türünün ve hasat makinası tipinin kaliteyi doğrudan etkilediği saptanmıştır. Ezme Üniteli Diskli Çayır Biçme Makinası ile hasat edilerek haylaj yapılan kaba yem hazırlama sistemine ait makina işletme değerlerinin, Tamburlu Ot Biçme Makinası ile hasat edilerek haylaj yapılan sisteme göre yaklaşık %10 daha düşük olduğu tespit edilmiştir. En kaliteli ürünün, haylajlarda Çukurova koşullarında fiğ+tritikale karışımına alternatif olarak yetiştirilebilecek italyan çimi+iskenderiye üçgülü karışımında, Ezme Üniteli Diskli Çayır Biçme Makinası ile alınabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine effects of different harvesting and storage systems on machine management volues and feed quality for two grass and legume mixtures cultivated in Cukurova Region. The mixtures of caramba+berseem clover and vetch+triticale were used as forage material. In the research, haylage, hay bale and traditional silage methods were examined. Harvesting was achieved by using the mover and disc mover with conditioner for haylage and hay bale and by using silage machine for traditional silage. However, feed quality, internal temperature changes and some management values were obtained for three different numbers of wrap (4, 6 and 8) in haylage. In the research, the relative feed value of haylage was qualified in second qualty degree while those of hay bale and traditional silage was in third and fourth quality degree, respectively. Plant material and harvesting machine affected feed quality directly while the number of wraps had no significant effect in haylage. The machine management values of forage supplying system used disc mover with conditioner were found approximately 10% less than the system which was used mover. It was obtained that the highest quality forage was supplied with the mixture of caramba+berseem clover that can be grown in Cukurova Region as an alternative instead of vetch+triticale mixture harvested by Disc Mover with Conditioner.