Effect of rumen fungi on potential of biogas production in anaerobic digesters fed with different lignocellulosic compounds
Rumen funguslarının farklı lignoselülozik bileşiklerle beslenen anaerobik çürütücülerdeki biyogaz üretim potansiyeline etkisi
  1. Tez No: 444667
  2. Yazar: ELİF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR İNCE, DR. SEVCAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Lignoselülozlu biyokütle alternatif bir biyogaz kaynağı olarak düşünülmesine rağmen, aynı zamanda bu maddeler oksijensiz arıtma işleminin hidroliz basamağında hız kısıtlanmasına, oksijensiz çürütücü performansının olumsuz etkilenmesine ve verimde düşüşe neden olurlar. Bu yüzden, lignoselülozlu bileşenler aynı zamanda hayvan gübresinden, mikroalglerden ve makrolalglerden enerji üretiminde önemli bir problem olarak tanımlanabilir. Oksijensiz rumen mantarları oldukça fazla miktarda hidroliz enzimleri ürettikleri için, biyogaz üretimini geliştirmek amacıyla olası bir iyileştirme metodu olarak görülmektedir. Bu çalışmada, anaerobik rumen mantarlarının havasız çürütücü performansına ve farklı lignoselülozlu bileşiklerden biyogaz üretimine etkileri ve ayrıca oksijensiz çürütme basamakları boyunca mikrobiyal komünitelerdeki değişimler incelenmiştir. Üç farklı sette, farklı miktarlardaki anaerobik rumen mantarlarının biyoagumentasyonunun, sırasıyla hayvan gübresi, mikroalg ve makroalg ile beslenen havasız çürütücülerdeki biyogaz üretimine etkisi incelendi. En yüksek biyogaz üretimleri R2 çürütücüsünde 5500 ml'ye, F5 çürütücüsünde 6250 ml'ye ve A1 çürütücüsünde 3500 ml'ye ulaştı. En yüksek metan üretimleri ise, eklenen anaerobik rumen mantarları sayesinde hayvan gübresi için %60, mikroalg H. pluvialis için %57 ve makroalg Ulva lactuca %54,7 olarak bulundu. Bakteri ve arke komünitelerinin miktar ve çeşitliliğindeki değişimler lllumina MiSeq sekanslama teknolojisiyle belirlendi. Mantarların toplam hücre sayısındaki değişim, oksijensiz rumen mantarlarının, farklı lignoselülozlu bileşiklerden biyogaz üretimindeki etkisini göstermek için qPCR ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Although lignocellulosic biomass are considered as an alternative biogas source, they also cause rate limitation in hydrolysis step of anaerobic digestion process, negative effect on the performance of anaerobic digesters and reduction in yield. Thus, they can be also defined as a significant problem in energy production from animal manure, microalgae and macroalgae. Anaerobic rumen fungi can be seen as a potential treatment method to improve the biogas production because they produce pretty much hydrolyze enzymes. In this study, effects of anaerobic rumen fungi on the performance of anaerobic digesters and biogas production from different lignocelluloosic compounds and also microbial community dynamics during anaerobic digestion process were investigated. In the different three sets, it was examined that effects of bioaugmentation with anaerobic rumen fungi at various ratios of inoculums on biogas production of anaerobic digesters fed with animal manure, microalgae and macroalgae respectively. The highest biogas productions reached 5500 ml in digester R2, 6250 ml in digester F5 and 3500 ml in digester A1. It was also found that the highest methane productions are 60% for animal manure, 57% for microalgae H. pluvialis and 54,7% for macroalgae Ulva lactuca due to addition of anaerobic rumen fungi. Changes in quantity and diversity of bacterial and archaeal communities were detected by lllumina MiSeq sequencing technology. Changes in the number of total cells of fungi were analysed by qPCR to show effect of anaerobic rumen fungi on biogas production from different lignocellulosic compounds.