Rogers inovasyon modeline dayalı genişletilmiş inovasyon modelinin e-iş kullanan işletmelerde analizi ve karar destek sistemi yazılımı
Analysis of the expanded innovation model based on Rogers' innovation model on e-business user companies and decision support system software
  1. Tez No: 444684
  2. Yazar: MURAT OTURAKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACİRE OYA YÜREGİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Science and Technology, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmada literatürdeki inovasyon karakteristikleri ve örgütsel karakteristiklerin elektronik iş uygulama kullanıcıları üzerindeki benimseme oranını ortaya çıkaran iki araştırma modeli geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Çalışmada öncelikle literatürdeki mevcut inovasyon karakteristikleri modeli kullanılmış ve seçilen 403 yazılım kullanıcısı üzerinde bu karakteristiklerden hangilerinin benimseme oranlarını etkilediği faktör analizi yardımıyla incelenmiştir. Daha sonra hem inovasyon karakteristikleri, hem de örgütsel karakteristiklerin beraber bulunduğu yeni araştırma modeli aynı örneklem üzerinde ölçülmüş ve bu karakteristiklerden hangilerinin benimsenme oranlarını etkilediği faktör analizi yardımıyla incelenmiştir. Çalışmaya derinlik kazandırmak amacı ile örneklemi oluşturan kullanıcılar 10 ayrı kategoriye ayrılmış; hem mevcut model hem de yeni modelde kullanılan karakteristiklerin kategorilere ayrıldığında nasıl gruplandığı yine faktör analizi yardımıyla incelenmiştir. Bu sayede dinamik bir yapıya sahip olduğu düşünülen bu çalışma literatürdeki rijitlikten arındırılmıştır. Faktör analizlerinin tutarlılıklarını kontrol etmek amacı ile aynı örneklem Kendini Örgütleyen Haritalar (KÖH) ağları kullanılarak ölçümlenmiş, karakteristiklerin gruplanmaları bu teknik yardımı ile kategorik bazda tekrar incelenmiştir. MATLAB programının NN Toolbox aracı kullanılarak KÖH ağı oluşturulmuş ve veriler bu ağa sunulmuştur. Tüm analizler ile elde edilen bulgular ile Delphi programlama dili kullanılarak InoApp adlı bir karar destek yazılımı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, two research models are developed and implemented that analyze the effects of the innovation and organizational characteristics in literature on the rates of adoption by electronic business application users. Initially, innovation characteristics models in the literature have been used and factor analysis has been run to analyze which of these characteristics influence users' rate of application adoption by 403 ERP application users. Later a new research model that includes both innovation characteristics and organizational characteristics has been measured on the same sample and it was analyzed which characteristics influence the rates of ERP application users' adopting the application with the help of factor analysis. In order to bring more depth to the study, users in the sample have been divided into 10 categories. How the characteristics in both existing model and new model have been divided into categories has been again analyzed with factor analysis. By this means, the study, which is thought to be a dynamic one, has been cleared of rigidity in literature. According to control the consistency of factor analysis, same data set is performed with Self Organizing Maps (SOM) method and characteristic groupings are analysed under categorizations with the help of this method. A decision support software whcih is called InoApp has been developed with Delphi programming language with the integration of all findings from analysis.