Should questionnaires of innovation models be questioned?
İnovasyon modellerinin anketleri sorgulanmalı mıdır?
  1. Tez No: 870859
  2. Yazar: BAŞAK ÇETİNGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. E. Lile Murphree
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: The George Washington University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmanın amacı, yenilik modelleri anketlerinin kalitesini incelemektir. Yeniliklerin kabul oranları yenilik kabul modelleriyle ölçüldüğü ve yenilik kabul modellerinin anketlerinin kalitesi sonuçların güvenilirliğini etkilediği için, bu soruşturma önemlidir. Gerekçeli Eylem Teorisi (Fishbein ve Ajzen, 1975), Planlı Davranış Teorisi (Ajzen, 1991), Teknoloji Kabul Modeli (Davis, 1989), Birleşik Teknoloji Kabulü ve Kullanımı Teorisi (Venkatesh, Morris, Davis, & Davis, 2003) dahil olmak üzere beş farklı yenilik kabul modeli ve Yenilik Yayılım Modeli (Rogers, 1995) bu araştırma için kullanılmıştır. Beş farklı yenilik kabul modelinden elde edilen otuz bir tez incelenmiş ve. Tez anketleri, anketlerin yenilik kabul modellerinin temel yapılarını ele alıp almadığı ve anket sorularının katılımcıların yanıtlarını etkileyebilecek ifadeler içermesi kapsamında değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları göstermiştir ki, inovasyon anketleri kabul modelleri, modelin temel yapılarını ele alır ancak anketin içerdiği sorularda yüksek oranda tarafsız ifadelere yer vermezler.
Özet (Çeviri)
The goal of this research was to examine the quality of questionnaires of innovation models. This inquiry is important because acceptance rates of innovations are measured by innovation acceptance models, and the quality of questionnaires of innovation acceptance models affects the reliability of results. Five different innovation acceptance models, including Theory of Reasoned Action (Fishbein and Ajzen, 1975), Theory of Planned Behavior (Ajzen, 1991), Technology Acceptance Model (Davis, 1989), Unified Theory of Acceptance and Use of Technology (Venkatesh, Morris, Davis, & Davis, 2003), and Innovation Diffusion Model (Rogers, 1995) were used for this research. Derived from five different innovation acceptance models, thirty-one dissertations were examined. Dissertation questionnaires were evaluated if the questionnaires address the core constructs of innovation acceptance models and the questions of questionnaires include wording that might affect the response of participants. The results of the study showed that although questionnaires of innovation acceptance models address the core constructs of the model, they do not include impartial wording in their questions with high percentage.