Passive control of vortex shedding around a circular cylinder by detached plate
Bir silindir etrafında ayrık plaka ile girdap kopmasının pasif yöntemle kontrolü
- Tez No: 444689
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKILLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, bir silindir arkasında oluşan girdap kopmasının silindir etrafında farklı açılarda ayrık şekilde yerleştirilen tek ve çift plaka düzeni ile kontrolünün sağlanmasıdır. Deneyler derin suda, dijital parçacık görüntülemeli hız ölçüm (DPIV) ve akış görselleştirme teknikleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın ana parametreleri plaka uzunluğu(L/D), plaka açısı(α) ve Plaka ve silindir arasındaki mesafe(G/D)'dir. Yapılan deneyler sonuçlarında plaka ve silindirin mesafesinin girdap kopmasına etkisi farklı açılarda gösterilmiştir. Deney sonuçları, Reynold Shear Stress (RSS), Turbulans Kinetik Enerji konturları (TKE), Girdap Konturları (ω) ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of present study is to control the vortex shedding around a cylinder by use of single and double detached plate arrangements at various plate angles. Experiments were performed in deep water using Particle image velocimetry (PIV) and flow visualization techniques. The main parameters of the study are the normalized plate length (L/D), the plate angle (α), and the gap ratio between plate and cylinder (G/D). The effects of these parameters for experiments will be explained by means of the Reynolds Shear Stress (RSS), Turbulent Kinetic Energy contours (TKE), and Vorticity contours (ω).