Denim kumaşlarda farklı yıkama proseslerinin kumaş performans özelliklerine etkisi
Effects of different washing processes on fabric performance characterics of denim fabrics
- Tez No: 444690
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN TUĞRUL OĞULATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalışmasında, yıkama koşullarının denim kumaş performansı üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla, seçilmiş orta oz/yd2 gramajlı bir denim kumaşa 4 farklı yıkama reçetesi baz alınarak, farklı koşullarda yıkamalar yapılmıştır. Çalışmada, denim yıkama endüstrisinde yoğun şekilde kullanılan bitim işlemlerinden, rins, enzim, taş ve taşlı ağartma yıkama reçetelerinde incelemeler yapılmıştır. Test sonuçlarının analizinde yıkama reçetelerinde uygulanan süre, sıcaklık ve kullanılan taş, enzim ve ağartıcı oranları bağımsız değişken, gramaj, en, yıkama sonrası boyutsal stabilite, dönme, çözgü uzama, katılık, kopma mukavemeti, yırtılma mukavemeti ve elastikiyet ve kalıcı uzama değerleri ise bağımlı değişken olarak kullanılmıştır. SPSS 22 istatistiksel veri analizi paket programı ile Çok Değişkenli Genel Lineer Model uygulanmıştır. Böylece seçilen bağımsız değişkenlerin bağımlı değişkenler üzerindeki etkileri istatistiksel olarak değerlendirilerek sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, for investigating the effects of washing conditions on denim fabric performance, some washing trials in different conditions have been applied on a selected mid-oz/yd2 weight denim fabric based on 4 different washing recipe. Investigations have been made on rince, enzyme, stonewash and stone bleach recipes which are intensively used finishing process in denim washing industry. For analysing the test results, weight, width, dimensional stability after washing, movement, warp elongation, stiffness, tensile strength, tear strength, elasticity and growth measurements were evaluated as dependent (response) variables. Duration, tempature, enzyme, bleacing agent, stone rates of applied washing recipes were taken as independent variables. Multivariate General Lineer Model was applied by using SPSS 22.0 software package and so effects of selected independent variables on the response variables were evaluated as statistically and results were interpreted.