Introducing novel models to estimate global solar radiation based on meteorological parameters in Eastern Mediterranean Region
Meteorolojik veriler kullanılarak Doğu Akdeniz Bölgesi'nde güneş ışınımı tahmin modellerinin oluşturulması
- Tez No: 444693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TEKE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
Güneşlenme süresi, nisbi nem, yağışlılık ve hava sıcaklığı gibi meteorolojik parametreler bütün dünyadaki meteoroloji istasyonlarında sıklıkla ölçülürken, küresel güneş ışınımı ölçümü nadirdir ve ölçümlerde belirli peryotlarda veri kayıplarına rastlanmaktadır. Bu nedenle, küresel güneş ışınımı miktarını tahmin edebilmek için küresel güneş ışınımı modellerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada Doğu Akdeniz Bölgesinde küresel güneş ışınımını farklı meteorolojik parametrelere bağlı olarak modelleyebilmek için 4 adet aylık ortalama günlük ve 18 adet günlük küresel güneş ışınım modeli sunulmuştur. Farklı meteorolojik parametreler ayrı ayrı ele alınarak ve bir araya getirilerek en doğru model oluşturulmaya çalışılmıştır. Parametrik modeler ve yapay sinir ağları modelleri geliştirilerek, karşılaştırmaları yapılmıştır. Bu çalışmada iki adet yeni model geliştirilerek, bu modeler literatürde sunulan modellerle karşılaştırılmıştır. Meteorolojik parametreler Devlet Meteoroloji Enstitüsü tarafından sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sunshine duration, relative humidity, precipitation and air temperature are measured in most of the meteorological stations in all over the world. However global solar radiation measurements are very rare and some of the data are missing at some time periods for unknown reasons. Therefore, global solar radiation models are required to estimate global solar radiation with high accuracy. In this study, 4 monthly mean daily global solar radiation models and 18 daily global solar radiation models are presented to model global solar radiation based on meteorological parameters in Eastern Mediterranean Region. Different meteorological parameters are used separately and combined together to determine most accurate model. Parametric models and artificial neural networks model are evaluated and the results are compared with each other. In this thesis, two new models are presented and compared with other models available in the literature. Meteorological parameters used to develop models are provided by Turkish State Meteorological Services.