Rendelenmiş trabzon hurması, muz ve elma ilave edilerek üretilen kefir yoğurtlarının fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerinin depolama süresince değişimi
The fluctiation of the storage process in the physical, chemical and sensory features/properties of kefir yogurt which is produced by adding grated persimmon, banana and apple
- Tez No: 444692
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, Trabzon hurması, elma ve muz ilaveli meyveli set tipi kefir yoğurtlarının fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri incelenmiş, bu özelliklere meyve çeşitlerinin (Trabzon hurması, muz ve elma) ve depolama süresinin (1. 7. ve 14. günler) etkileri belirlenmiştir. Üretimde kullanılan çiğ sütte de; kurumadde, yağ, protein, pH, titrasyon asitliği değerleri belirlenmiştir. Yapılan analizler sonucunda; meyveli kefir yoğurtlarının pH değerlerinin meyve çeşidi ilavesinden önemli düzeyde etkilenmediği, viskozite, titrasyon asitliği, uçucu yağ asidi, serum ayrılması, asetaldehit ve penetrometre gibi fiziksel özellikleri değişik düzeyde etkilendiği belirlenmiştir. Tüm yoğurtların duyusal analiz değerleri ve renk değerleri meyve çeşidi ve depolama süresinden bakımında önemli düzeyde farklılığa sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical, chemical and sensorial Characteristics of one kind of kefir yogurts that contained persimmon, apple and banana have been examined. This type of kefir yogurts is called Fruit Set Type.The effects of storage time (1st, 7 th and 14th days) and the types of fruits upon these Characteristics have been indicated. The values of fat, pH, protein, dry matter and titratable acidity in the raw milk used in production have been determined. The analaysis indicated that the valaues of pH in Fruit kefir yogurts had not ben affected by the addition of the set of fruits at an important level whereas physical Characteristics such as serum separation, volatile fatty acids, viscosity, acetaldehyde, titratable acidity and penetrometrer had been affected at various levels. It was noticed that the rates of Sensory and Color analysis of all yogurts have differed in notable numbers in the terms of storage time and fruits types