Alkid reçine nanokompozitlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of alkyd resin nanocomposites
  1. Tez No: 444753
  2. Yazar: ALİCAN GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SENNUR DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, alkid nanokompozitlerinin sentezi, fiziksel, kimyasal ve optik özellikleri incelenmiştir. Nanopartikül olarak organokil, hidrofilik ve hidrofobik nanosilika kullanılmıştır. Alkid nanokompozitleri, benzoik modifiyeli alkidin %0.1 ile %3 oranında değişen nano katkı ile sentezlenmiştir. Benzoik modifiyeli alkid 240°C pilot reaktörde üretilmiş, ardından cam reaktörde alkid katı miktarı %60 olacak şekilde nanosilika ilavesi yapılmıştır. Sentezlenen nanokompozit alkidlerle hızlı kurumalı boya üretilmiştir. Bu boya filmlerinde parlaklık, parlaklık sürekliliği, yapışma, çizilme, sertlik, antikorozif özellik ve kuruma testleri yapılmıştır. Tüm test sonuçları nanopartikül içermeyen boya filmleriyle kıyaslanarak en uygun nanopartikül yüzdesinin etkileri incelenmiştir. %0.1 hidrofilik nanosilika katkısının çizilme direnci, anti korozif özellikler, yapışma, parlaklık ve parlaklık sürekliliğini arttırdığı tespit edilmiştir. Bu sebeple hidrofilik nanosilika kullanımının endüstriyel boyalarda kullanılan alkid reçinelerle uyumlu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, synthesis of alkyd nanocomposites, investigation of phsyical, chemical and optical properties were studied. Hydrophobic and hydrophilic nanosilicas and organoclay were used as nanoparticular. Alkyd nanocomposites were synthesized as a benzoic modified alkyd in a different ratio of (% 0.1 to %3) nanoparticular containing. Benzoic modified alkyd nanocomposites were produced in a pilot reactor at 240°C then it was diluated with xylene to % 60 percent of solid and were added nano particulars in a glass reactor. The quick drying paint from benzoic modified rapid alkyd was produced. In these paint films, gloss, gloss retention, scratch resistance, corrosion resistance, adhesion properties, hardness and drying tests were done. All test results were compared with paint film which is not including nanoparticul and were investigated the effects of nanoparticular amount. Using %0.1 hydrophilic silica increase scratch resistance, corrosion resistance, adhesion properties, gloss and gloss retention properties. So, alkyd resins containing hydrophilic nanosilica are suitable for manufacturing of industrial coatings.