Kopolimer-ilaç taşıyıcı sisteminin çeşitli özelliklerinin farklı ortamlarda incelenmesi
Investigation of different properties of copolymer-drug delivery system at different media
- Tez No: 444758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOLUNAY ŞAKAR DAŞDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizikokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kontrollü ilaç salım sistemleri, ilacın istenen hız ve sürede salınabilmesini sağlayan sistemlerdir. Bu sistemler ilaç etken maddesini, etken maddeyi hemen salan sistemlere göre daha uzun sürede ve kontrollü olarak salarlar. Salım daha yavaş gerçekleştiğinden dolayı, etken maddenin biyolojik etkisi de daha uzun olur. Günümüzde kontrollü salım sistemleri; tıp, kozmetik, tarım, gıda, veterinerlik gibi başlıca alanlarda kullanılmaktadır. Kontrollü ilaç salım sistemlerinin çoğunu günümüzde kopolimer-ilaç taşıyıcı sistemleri oluşturur. Bu sistemlerin çevre ile etkileşimi ve stabilitesinin bilinmesi, etkili bir salım için gereklidir. Zeta potansiyel ölçümleri stabilite hakkında bilgi verir, partikülün net yükünü belirtir. Zeta potansiyel değerleri arttıkça, sistemin stabilitesi artar. Zeta potansiyel değerinin sıfır olduğu durumlarda minimum stabilite söz konusudur. Bunun yanında partikül boyutu ve mobilite ölçümleri de kontrollü salım sistemlerinde kullanılan ölçümlerdir. Bu çalışmada, kopolimer-ilaç taşıyıcı sisteminin çeşitli salım özelliklerinin farklı ortamlarda incelenmesi amaçlandı. Kopolimer olarak poli(maleik anhidrit-ko-vinil asetat), ilaç etken maddesi olarak akrifilavin seçildi ve katalizör varlığında poli(maleik anhidrit-ko-vinil asetat)-akrifilavin kontrollü salım sistemi sentezlendi. Bu sistemin partikül boyutu, mobilitesi ve zeta potansiyel ölçümleri farklı pH değerlerinde, dekstroz ve fosfat tampon çözeltilerinde yapıldı. Bu özelliklerin zamana bağlı değişimleri UV/VIS spektrumu ölçümleri ile incelenerek kopolimer-ilaç taşıyıcı sisteminin çeşitli ortamlarda salımı ve kararlılığı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Controlled drug delivery (release) systems are the systems that can release drug in the expecting speed and time. These systems release the active substance of drug in much controlled manner and much more time than systems that release the active substance quickly. So, the release occurs slowly, the biological effect of the active substance is prolonged. Nowadays, controlled drug delivery systems are used in different areas, such as medicine, cosmetics, agriculture, food and veterinary. Nowadays, copolymer-drug delivery systems are used in controlled drug delivery studies. It is necessary for an effective delivery that the known of stability and interaction with surrounding. Zeta potential measurements inform about stability and net particular charge. If the zeta potential values increase, stability of the system increases, too. If the zeta potential is zero, the stability of system is minimum. In addition to zeta potential, particle size and mobility measurements are used in controlled drug delivery systems. In this study is aimed investigation of different delivery properties of copolymer-drug delivery system at different medias. Poly(maleic anhydride-co-vinyl acetate) is chosen as copolymer and acriflavin is chosen as drug active substance. Poly(maleic anhydrideco- vinyl acetate)-acriflavin controlled drug release system is synthesized by catalyst. At the different pHs, particle size, mobility and zeta potential of the system are measured in dextrose and phosphate buffered saline. The time-dependent change of these characteristics, stability and release of the copolymer-drug release system were investigated by UV/VIS spectrum measurements at different media.