Polietilen/kil nanokompozitlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of polyethylene/clay nanocomposites
  1. Tez No: 444762
  2. Yazar: CEREN ALPASLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SENNUR DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, özellikle gıda ürün gruplarının ambalajlanmasında kullanılabilecek, nanokompozit polietilen film üretilmesidir. Çalışma kapsamında polimer matris olarak düşük yoğunluklu polietilen (LDPE) ve lineer bağlı düşük yoğunluklu polietilen (LLDPE), gaz geçirgenliğini düşürücü dolgu maddesi olarak montmorillonit modifiyeli organokil ve uyumlaştırıcı olarak maleik anhidrit aşılı polietilen (PE-g-MA) kullanılmıştır. Çift vidalı harmanlayıcı ve bu harmanlayıcıya entegre edilmiş laboratuvar ölçekli film çekme sistemi kullanılarak nanokompozit filmler hazırlandı. Çeşitli kil katkılarının oranlarıyla (%1-3-5) LLDPE+LDPE/PE-g-MA/Kil harmanı oluşturarak çift vidalı ekstrüderde granüller oluşturuldu ve bu harmanlayıcıya entegre edilmiş laboratuvar ölçekli film çekme sistemi kullanılarak PE/kil nanokompozit filmler üretilmiştir. Oluşturulan filmlerin termal, yapısal, gaz geçirgenlik ve mekanik özellikleri belirlendi. Tüm bu karakterizasyon testleri organokil içermeyen referans film ile karşılaştırılmıştır ve organokil miktarının etkileri incelenmiştir. Bu testler sonucunda optimum organokil miktarı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to produce nanocomposite polyethylene films, which can be especially used in the food packaging industry. In this study the polymer films were consisted of low density polyethylene (LDPE) and linear low density polyethylene (LLDPE) as polymer matrix, montmorillonite modified organoclays as gas permeability filler. Maleic anhydride grafted polyethylene (PE-g-MA) was used as compatibilizer. They were prepared with the laboratory type film device which is integrated to the twin screw compounder. The polyethylene granules were prepared by using different ratio of clay (%1-3-5) by twin screw extruder forming blend of LLDPE+LDPE/PE-g-MA/Clay. Polyethylene/organoclay nanocomposite film were prepared with the laboratory type film device which is integrated to the twin screw compounder and they were characterized in terms of thermal, morphological, gas permeability and mechanical properties. All test results were compared with sample of reference film which is not including organoclay and were investigated the effects of organoclay amount. At the end of the tests, optimum organoclay amount was determined.