Koyun Pseudotuberküloz'unun allerjik deri testi ile teşhisi üzerinde çalışmalar
Investigations on the diagnosis of pseudotuberculosis/ Caseous Lymphadenitis (CLA) infections of the sheep by allergic skin tests
  1. Tez No: 44481
  2. Yazar: YAHYA KUYUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. OSMAN ERGANİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, allerjik deri testinin koyun pseudotüberküloz'unun teşhisinde kullanılabilirliğinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Bu amaçla ayrı metotlarla hazırlanan 2 değişik allerjen (Lenfadenin-LA ve Sonikadenin-SA)'in sağlıklı ve enfekte koyunlarda etkisi ile, SAT, postmortem muayene ve bakteriyolojik muayeneye göre duyarlılık, özgüllük ve pozitif prediktif değerleri araştırıldı. Çalışmada kullanılan LA ve SA allerjenleri C.pseudotuberculosis NVH 3368 suşundan hazırlandı. Konya'nın merkez ilçe ve mahalleleri ile Tarım işletmeleri Genel Müdürlüğü (TlGEM)'ne bağlı koyunculuk işletmelerinde bulunan enfekte bir grup (n=100) ile sahada şüpheli bulunan ikinci bir grupta (n=180), 2 allerjenin 4 ayrı yoldan etkisi incelendi. Enfekte gruptaki (Grup A) koyunlarda (n=100) her iki allerjen ile allerjik test, SAT, postmortem muayene ve bakteriyolojik muayene sonuçları birlikte değerlendirildiğinde, LA(n=50) allerjeni ile pozitif bulunan 37 (%74.0) koyundan, 31'i (%83.7) SAT ile, 31'i (%83.7) postmortem muayeneyle ve 20'si (%54.0) bakteriyolojik muayene ile pozitif bulunurken, SA(n=50) allerjeni ile pozitif bulunan 36 (%72.0) koyundan ise 30'u (%83.3) SAT ile, 29'u (%80.0) postmortem muayene ile ve 18'i (%50.0) bakteriyolojik muayene ile pozitif bulundu. Genel olarak (n=100)allerjik testlerle pozitif bulunan 73 (%73.0) enfekte koyundan 61'i (%83.5) SAT ile, 60'ı (%82.1) postmortem muayeneyle ve 38'i (%52.0) bakteriyolojik muayeneyle pozitif bulundu. Allerjenler uygulama bölgelerine göre değerlendirildiğinde; göz kapağı derisi yoluyla (n=25)allerjen uygulanan koyunlardan 13'ü LA ile test edildi ve57 11'i (%84.4) pozitif bulundu. SA ile test edilen 12 koyunun 10'unda (%83.0) allerjik deri testi ile pozitiflik tespit edildi. Koltuk altı derisi yoluyla (n=25) allerjen uygulanan koyunlardan 13'ü LA ile test edildi ve 12'si (%92.3) pozitif bulundu. SA allerjeni uygulanan 12 koyunun 11 'inde (%91.6) allerjik deri testi ile pozitiflik tespit edildi. Kuyruk altı derisi yoluyla (n=25) allerjen uygulanan koyunlardan 13'ü LA ile test edildi ve 8'i (%61.8) pozitif bulundu. SA allerjeni uygulanan 12 koyunun ise 8'inde (%66.6) pozitiflik tespit edildi. Kulak derisi yoluyla (n=25) LA ve SA allerjenleri ile %54.5 (6 koyun) ve %50.0 (7 koyun) oranlarında pozitiflik tespit edildi. Şüpheli gruptaki (Grup B) koyunlarda (n=180), LA (n=90) allerjeni ile pozitif bulunan 72 (%80.0) koyundan 63'ü (%87.5) SAT ile pozitif bulunurken, SA (n=90) allerjeni ile pozitif bulunan 62 koyundan (%68.8) 51'i (%82.2) pozitif bulundu. Genel olarak sahada allerjik deri testi ile pozitif bulunan 134 koyunun 114'ünde (%85.0) SAT ile pozitifliğe rastlandı. Sağlıklı gruptaki (Grup C) koyunların (n=20) tamamı allerjik deri testi, SAT, postmortem muayene ve bakteriyolojik muayeneyle negatif bulundu. Enfekte grupta bulunan koyunlarda allerjik testlerin; SAT, postmortem muayene ve bakteriyolojik izolasyona göre duyarlılık, özgüllük ve pozitif prediktif değerleri sırasıyla, göz kapağı derisi için % 88.0, %40.0 ve %71.0 ; koltuk altı derisi için, % 100.0, % 29.0 ve % 77.5 ; kuyruk altı derisi için, % 80.0, % 60.0 ve % 75.0 olarak bulunurken, kulak derisi için ise, % 66.6, % 61.2 ve % 61.8 oranlarında bulundu. Allerjik test için en uygun enjeksiyon yerinin koltuk altı bölgesi olduğu tespit edildi. Bu çalışma ile, allerjik deri testinin koyunlardaki pseudotüberküloz enfeksiyonunun teşhisinde kullanılabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
58 7.SUMMARY Investigations on the Diagnosis of Pseudotuberculosis I Caseous Lymphadenitis (CLA) Infections of the Sheep by Allergic Skin Tests This study was carried out to evaluate the usage of allergic skin test in the diagnosis of Pseudotuberculosis / caseous lymphadenitis (CLA) in sheep. For this purpose, the effect of two different allergens, LA and SA, which were prepared from C. pseudotuberculosis NVH 3368 strain by means of different methods were evaluated in healthy and infected animals, and also according to the results of SAT, postmortem examination and bacteriologic isolation, the sensitivity, specifity and predictive value of the allergens were evaluated. The animals used as material were obtained from farms in Konya, near villages and Government farms. Effects of two different allergens injected to 4 different sites of the sheep in all of the three (infected, suspected and healthy) groups were examined. The results of allergic skin tests, which were applied on infected sheeps group A (n=100), were compared with the results of SAT, post mortem examination and bacteriological examination. The allergic skin test which was done with LA allergen (n=50), 37 (74.0%) ) animals were found to be positive. 31 (83.7%) animals of allergic skin test positive animals, were found positive with SAT, 31 (83.7%) animals were found positive with post mortem examination and 20 (54.0%) animals were found positive with bacteriological examination.59 The allergic skin test which was done with SA allergen (n=50), 36 (72.0%) animals were found positive. 30 (83.3%) members of allergic skin test positive animals, were found positive with SAT, 29 (80.0%) animals were found positive with postmortem examination and 18 (50.0%) animals were found positive with bacteriological examination. Allergic skin tests performed in this study, generally, 73 (73.0%) animals were found positive. In this positive 73 animals, 61 (83.5%) animals with SAT, 60 (82.1%) animals with post mortem examination and 38 (52.0%) animals with bacteriologic examination were found to be positive. The evaluation of allergens injected in four different sites are found as follows: In intrapalpebral injection (n=25), LA (n=13) and SA (n=12) showed 11 (84.0%) and 10 (83.0%) positive reactions. In axillary and tail skin injections (n=25), LA (n=13) and SA (n=12) showed 12 (92.3%) and 11 (91.6%); 8 (61.8%) and 8 (66.6%) positive reactions respectively. In ear skin injection (n=25) LA (n=11) and SA (n=14) showed 6 (54.5%) and 7 (50.0%) positive reactions respectively. In the suspected group, Group B (n=180) animals which showed positivity with the tests, the results were only compared with SAT results. In the LA applied group (n=90), 72 (80.0%) animals were found positive and of these 72 animals, 63 (87.5%) animals were found to be positive by SAT. Also, in the SA applied group (n=90) 62 (68.8%) animals were found positive and of these 62 animals, 51 (82.2%) were found to be positive by SAT. Generally 134 animals showed positive reactions by allergic tests in field conditions, of the 134 animals, 114 (85.0%) gave positive results by SAT. All animals in healthy group(n=20) gave negative results in whole allergic tests, SAT, post mortem examinations and bacteriologic examinations.60 In the infected animals the values of the sensitivity, specifity and predictive value with SAT, postmortem examination and bacteriological isolation of allergic skin tests performed to intrapalpebral site were found 88.0 %, 40.0 % and 71.0 % respectively. The values were 100.0 %, 29.0 % and 77.5 % for axillary site ; 80.0 %, 60.0 %, 75.0 % for tail skin ; 66.6 %, 61.2 % and 61.8 % for ear skin respectively. Finally, it was confirmed that axillary routes was found the best injection sites in the allergic skin tests. As the results of this study, it was found that the allergic skin test in sheep were reliable for diagnosis of pseudotuberculosis in the field.