Kerpe araştırma ormanı konifer türlerinde Diplodia spp.'den kaynaklanan kozalak ve sürgün enfeksiyonlarının belirlenmesi
Determination of shoot and cone infections caused by Diplodia ssp. on coniferous tree species
  1. Tez No: 444827
  2. Yazar: ŞULE YELTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE TUĞBA DOĞMUŞ LEHTİJARVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Diplodia sürgün yanıklığı, koniferlerde ciddi zararlara neden olmakta ve kozalakların patojenle enfekteli olması durumunda tohum üretimini ve çimlenmeyi önemli derecede azaltmaktadır. Bu tez çalışmasında, İzmit, Kefken Orman İşletme Şefliği, Kerpe Araştırma Ormanında bulunan Pinus nigra J. F. Arnold, Pinus sylvestris L., Pinus pinaster Ait., Pinus radiata D. Don., Pinus taeda L. ve Pseudotsuga menziesii plantasyonlarında, Diplodia spp'nin varlığı, inokulum yoğunluğu, zararı, patojenisiteleri ve farklı konukçulardan elde edilen izolatların akrabalık dereceleri araştırılmıştır. Bu amaçla, örnek alanlarda yapılan sörveylerde, her bir ağacın sağlık durumu değerlendirilmiş, ağaçlardan sürgün ve kozalak örnekleri alınarak, laboratuvara getirilmiştir. Hastalık şiddetini belirlemek amacıyla yapılan sörvey çalışmalarında toplam 227 ağacın hastalıktan farklı derecelerde etkilendiği ve konukçu ağaç türlerinde hastalık şiddetinin farklılık gösterdiği belirlenmiştir. Hastalıktan en fazla ve en az etkilenen türlerin %70,0 ile P. nigra, %2,9 ile P. menziesii olduğu, diğer ağaç türlerinin de bu değerler arasında yer aldığı tespit edilmiştir. Morfolojik ve moleküler teşhis çalışmaları, elde edilen izolatların Diplodia sapinea'ya ait olduğunu göstermiştir. Her bir konukçu türüne ait 10 adet izolat RAMS analizine tabii tutularak, izolatlar arasındaki genetik varyasyona bakılmıştır. AMOVA sonuçlarına göre, her bir konukçudan elde edilen izolatların arasında %56 oranında genetik farklılık olduğu saptanmıştır. Sörvey çalışmaları sırasında toplanan her bir ağaca ait kozalak örneklerinde inokulum miktarı da belirlenmiştir. Kozalaklardaki inokulum yoğunluğu her bir ağaç için ayrı ayrı hesaplanmış, kozalak başına konidi miktarları en fazla P. sylvestris, P. pinaster ve P. nigra'da bulunmuştur. Patojenisite denemesini sonuçları ise kullanılan tüm izolatlar, elde edildikleri konukçuları üzerinde farklı lezyon boyları ile gelişim göstermişlerdir. Test edilen tüm izolatlar P. sylvestris, P. nigra, P. pinaster ve P. radiata sürgünlerinde koyu kahverengi renk değişimine neden olmuş ve ortalama lezyon boyu uzunlukları sırasıyla, 24,4, 36,2, 93,9 ve 62,1 mm olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Diplodia shoot blight disease can cause significant damage on coniferous trees and be particularly injurious to cones, which reduces the amount of seed production and germination. In this study, the presence of Diplodia species, inoculum density and disease severity, pathogenicity of the isolates and the genetic variation between the isolates obtained from P. nigra, P. sylvestris, P. taeda, P. pinaster, P. radiata and Pseudotsuga menziessii plantations in İzmit-Kefken Forest Management Units located in Kerpe Research Forest were investigated. During surveys, disease severity was determined and shoot and cone samples were collected from the sampling areas. All of the 227 trees assessed in the plots showed various symptoms of Diplodia infections. There were differences in disease severity among the host species. The average disease severity varied from 2,9% (P. menziesii) to 70,0% (P. nigra) in all stand. Cones and shoots were examined for the presence of pycnidia under stereo-microscope and meanwhile the isolations were done. Diplodia sapinea isolates were identified using morphological and molecular techniques. Genetic variation between and among Diplodia isolates were analyzed using RAMS markers and AMOVA results showed that there was 56% difference between isolates from different host species. Inoculum density was determined from representative cones collected during field surveys. Inoculum density on the cones were measured for each tree species and P. sylvestris, P. pinaster and P. nigra had the most infected cones among other tree species. Pathogenicity tests were performed on each host species. The tested isolates caused dark-brown discoloration in the P. sylvestris, P. nigra, P. pinaster and P. radiata twing, measuring on avarage 24,4, 36,2, 93,9 ve 62,1 mm respectively.