Manisa ili park ve süs bitkilerinde zarar yapan Diaspididae familyasına ait (Hemiptera:Coccoidea) türlerin saptanması
Determination of the species belonging to Diaspididae family (Hemiptera:Coccoidea) harmful on ornemantal plants and parks in Manisa province
  1. Tez No: 444828
  2. Yazar: ALİ KAYMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
2014-2015 yıllarında Manisa merkez ve ilçelerinde yapılan bu çalışmada; park ve süs bitkilerinde zararlı olan sert kabuklubit türleri saptanmıştır. Örnekler, park, yol kenarı, izin alınan ev bahçesi, mesire yeri, koruluk, okul bahçesi, mezarlık, belediyelerin süs bitkileri üretim tesisleri, üniversite kampüsü gibi yerlerden alınarak, preparatları yapılmış, fotoğrafları çekilmiş ve teşhisleri yapılmıştır. Teşhisler sonucunda Diaspididae familyasına ait 14 tür saptanmıştır. Bunlar; Acanthomytilus cedricola Balachowsky et Alkan, Aspidiotus nerii Bouché, Leucaspis pini (Hartig), Leucaspis pusilla Löw, Melanaspis inopinata (Leonardi) Parlatoria oleae (Colvée), Leucaspis loewi Colvée, Aulacaspis rosae (Bouché), Aonidia lauri (Bouché), Diaspidiotus prunorum (Laing), Carulaspis carueli (Targioni-Tozzetti), Diaspis echinocacti (Bouché), Pseudalaucaspis pentagona (Targioni-Tozzetti) ve Unaspis euonymi (Comstock) türleridir.
Özet (Çeviri)
In this research conducted the armored scale insect being harmful on parks and ornamental plants in Manisa province and its around between 2014-2015 years. The samples was took on parks of manucipality, way edges, house gardens, picnic areas, groves, school gardens, cemeteries, botanical parks, university campus, animal zoo and were made their preparations in laboratuary, identified and taken photos. As a results of identification, 14 species were determined belonging to Diaspididae family. These species are Acanthomytilus cedricola Balachowsky et Alkan, Aspidiotus nerii Bouché, Leucaspis pini (Hartig), Leucaspis pusilla Löw, Melanaspis inopinata (Leonardi), Parlatoria oleae (Colvée), Leucaspis loewi (Colvée), Aulacaspis rosae (Bouché), Aonidia lauri (Bouché), Diaspidiotus prunorum (Laing), Carulaspis carueli (Targioni-Tozzetti), Diaspis echinocacti (Bouché), Pseudalaucaspis pentagona (Targioni-Tozzetti) and Unaspis euonymi (Comstock).