Review and study an improved least significant bit steganography techniques
En küçük kareler yöntemiyle görüntü işlemesi üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 444847
  2. Yazar: NADA SHARIS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MERDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
İçerisinde bulunduğumuz 21. Yüzyılda her şey teknolojik acıdan gelişmekte ve bu gelişimler içerinde bilgisayara, akıllı telefonlar ve diğer akıllı aygıtlar hayatımızda yer almaktadır. Facebook, Whatsup, Viber, vb. diğer önemli bilgisayar ağları hayatımızda her gecen dakika daha bir hâkim olmakta ve bu ağları kullandıkça bizleri teslim almaktadırlar. Bu bilgisayar ağlarını kullanan birçok kişi kendi deneyim ve tecrübelerini kendi sosyal ağlarında paslaşmaktadır. Aynı zaman da bilgisayarda paylaştığımız bu kişisel bilgilerimiz çalınabil ve başkaları tarafından da kullanılabilir. Bundan dolayı da bizim önemli kişisel bilgilerimiz başkaları kullanmamalıdır. Bu tezi sunmaktaki amaç bir şifreleme metodu olan LSB yöntemini daha geliştirip düzenleyerek daha güvenli bir bilgisayar ağ kullanımını oluşturmayı amaçlamaktır. Bu metot hem haberleşme üyeleri arasında kullanılan popüler birkaç metottan biri hem de gerek askeri, gerek beyin ameliyatlarında, gerekse ajansların yapmış oldukları kampanyalarında kendi aralarında iletişimlerini daha yüksek güvenlikle yapmak için kullanmış oldukları bir gizli şifreleme ya da casusluk sistemidir. İletişim ağlarında gizlenmiş ya da şifrelenmiş bilgilerin bir plan ve düzen içerinde ilgi uyandırmak beyinin amaçları arasındadır. Bu yaklaşımlarda gizli görüntü mesajlarıyla küçük doğrulama uyarılarıyla benzetim sonuçlarının doğrulama performansları vardır.
Özet (Çeviri)
In the twenty first century everything becomes related to computers, smart phones or smart devices. Most of these devices send and receive many images every minute, especially, when we use the social networking such as Facebook, Whatsapp, Viber, etc. At the same time there are many people that have an expertise in computes can steal our important information when we chat in these networks. That is why our important information must not be accessed by the others. In this thesis we present a review and an improved Least Significant Bit (LSB) image steganography method. It is a popular method used in various organization to communicate among its members. Moreover it can be used for communication among members of the military or intelligence operatives, agents of companies to hide secret messages or in the field of espionage. The main goal of using the steganography is to avoid drawing attention to the transmission of hidden information. Simulation results have demonstrated the performance of this approach in hiding the images message with very small mean square error (MSE).