Kuluçkahane kümes arasındaki değişik çevre koşullarının broiler civcivlerinin yaşama gücü besi performansı ve bazı fizyolojik özellikleri üzerine etkileri
The Effects of posthatch handling and transportation of broiler chickens on livability and growth rate, feed efficiency and several physiological characteristics
  1. Tez No: 44485
  2. Yazar: NEVAL ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. F. TAHİR AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma, broiler civcivlerin kuluçkadan çıktıktan sonra karşılaşabilecekleri olumsuz çevre koşullarının, broiler verim özellikleri ve bazı fizyolojik, immünolojik özellikler üzerine olan etkilerini araştırmak amacı ile hazırlanmıştır. Araştırma, Kasım 1992 çıkımlı 2296 ve Nisan 1993 çıkımlı 2272 olmak üzere toplam 4568 civciv üzerinde ve iki tekrarlı olarak yapılmıştır. Araştırmada kontrol (grup 1), civcivlerin taşındığı (grup 2), civcivlerin kutular içinde ve oda sıcaklığında 24 saat bekletildikleri (grup 3) ve civcivlerin kuluçka çıkımı makinede 24 saat bırakıldıkları (grup 4) dört grup bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
57 7. İNGİLİZCE ÖZET (SUMMARY) The effects of posthatch handling and transportation of broiler chickens on livability and growth rate, feed efficiency and several physiological characteristics. This study was held to investigate the effects of posthatch stress factors on production performance and some physiological and immunological characteristics of the broilers. Live material was consisted of 4568 broiler day-olds hatched in two groups as 2296 in Nowember 1992 and 2272 in April 1993. Investigation was repeated twice with one control (group 1) and three treatmens as transported (group 2), stayed in the chicken boxes for 24 hours (group 3) and the birds left in the hatcher for 24 hours (group 4).