Kars Kazcılık Üretme İstasyonunda yetiştirilen Fransız beyazı (INRA) ırkı kazların yumurta verimi ve kuluçka özellikleri
The egg production and hatching performance of France white (INRA) bread geese breded in Kars Geese Production Station
- Tez No: 49927
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ RIZA AKSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Ziraat, Veterinary Medicine, Agriculture
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Kafkas Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 33
Özet
27 5.0ZET Bu çalışmada Kazcılık Üretme İstasyonu Müdürlüğü kümeslerinde yetiştirilen INRA (Fransız beyazı) ırkı kazların 1994, 1995 ve, 1996 yıllarına ait yumurta verimleri tespit edilmiş ve kuluçka randımanları ile çıkış güçleri karşılaştırılmıştır.. 1994 yılında kazların yumurtlama dönemi 12 hafta sürmüş olup elde edilen yumurta sayısı 5213 adettir. Yumurtlama döneminde kaz basma yıllık ortalama yumurta verimi 5,868 adet olarak hesaplanmıştır. 1995 yılında kazların yumurtlama dönemi 14 hafta sürmüş olup elde edilen yumurta sayısı 7982 adettir. Yumurtlama döneminde kaz basma yıllık ortalama yumurta verimi 10,227 adet olarak hesaplanmıştır. 1996 yılında kazların yumurtlama dönemi 19 hafta sürmüş olup elde edilen yumurta sayısı 14507 adettir. Yumurtlama döneminde kaz basma yıllık ortalama yumurta verimi 20,731 adet olarak hesaplanmıştır. Kazların ilk yumurtlama yılı olan 1994 yılında en düşük yumurta verimi (5,868 adet/kaz/yıl) sağlanırken ikinci (10,227 adet/kaz/yıl) ve üçüncü yılda (20,73 ladet/kaz/yıl) daha fazla yumurta verimi sağlanmıştır. Ayrıca ikinci (10,227 adet/kaz/yıl) ve üçüncü (20,73 ladet/kaz/yıl) yıllar arsındaki fark oldukça fazla olup bunun nedeni üçüncü yıl gerçekleştirilen çevre düzenlemeleri olabilir. Kuluçka çalışmalarında 1996 yılı kuluçka randımanı (%71.98) 1994 (%45.69) ve 1995 (%32.89) yıllan kuluçka randımanlarına göre önemli derecede yüksektir (P< 0.01). Çıkış gücü de 1996 yılı (%78,95) 1994 (%38,21) ve 1995 (%55,26) yıllan çıkış güçlerine göre önemli derecede yüksektir (P< 0.01 ). Gözlenen farkın kuluçkahane içerisinde gerçekleştirilen değişik temizleme ve dezenfeksiyon yöntemleri ile makinelerde uygulanan fumigasyon işlemlerinin uygulanmasıyla sağlandığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
28 6. SUMMARY This study was carried out in order to compare the egg production and the hatchabilities of that eggs which were gotten from the White France (INRA) strain geese, grown in the Geese Production Station, according to records of 1994, 1995 and 1996. In 1994, the production period was continued 12 weeks and total 5.213 eggs were produced in this year. The average number of eggs, produced per goose, was 5,868 for that year. In 1995, the production period was continued 14 weeks and total 7.982 eggs were produced in this year. The average number of eggs, produced per goose, was 10,227 for that year. In 1996, the production period was continued 19 weeks and total 14.507 eggs were produced in this year. The average number of eggs, produced per goose, was 20,731 for that year. In 1994, as the first production year, the production level (5,868 eggs per goose) was the least. In the second (10,227 eggs per goose) and the third (20.731 eggs per goose) production years, more eggs were produced. In addition to that, there was a big difference between second and third years. The reason for that might be some changing which was done in the goose house and the paddock in the third year. In hatchery studies, the differences between the hatchabilities, according to total hatched eggs, of 1996 (%71,96), 1995 (%32,89) and 1994 (%45,69) were significant P< 0,01 levels. At the same time, the differences between the hatchabilities, according to fertile eggs, of 1996 (%78,95)5 1995 (%38,21) and 1994 (%55,26) were significant P< 0,01 levels. The differences that was observed in three years was concluded that It might be provided from the different cleaning and disinfection methods which were used in the hatchery and the fumigation methods used in the hatching machines.