Karaman ilinde kuru fasulye yetiştiriciliğinde mekanizasyon girdileri ve maliyet
Mechanization inputs and costs of bean production in Karaman province
  1. Tez No: 444857
  2. Yazar: NİHAT OLÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAMİL BAYHAN, YRD. DOÇ. DR. OSMAN GÖKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında Karaman ilinin tarımsal üretiminde önemli bir paya sahip olan kuru fasulyenin, birim maliyet değerleri ve bu maliyet içerisindeki mekanizasyon ve işçi maliyetlerine ait girdilerin payı değerlendirilmeye çalışılmış, farklı işletmelerle yapılan anketler sonucunda elde edilen veriler üzerinde değerlendirmeler yapılmıştır. Elde edilen sonuçların değerlendirilmesi sonucunda, birim başına üretim maliyetleri toplam 868.92±127.85 TL/da-yıl olarak belirlenmiştir. Bu toplam gider içerisinde en büyük pay, 365.5±54.25 TL/da-yıl ile mekanizasyon giderlerine aittir. İşçilik ile ilgili giderler toplamı ise 136.36±38.16 TL/da-yıl olarak belirlenmiştir. Mekanizasyon maliyetinin toplam giderler içerisindeki payı % 47'dir. Ortalama bir verim değeri üzerinden yapılan nispi kâr (oransal kâr) değerlendirmesi sonucunda 0.94±0.313 olarak belirlenmiştir. Dekardan 262.5±68.22 kg ortalama ürün elde edilmiştir. Bu koşullarda net kâr değerinin ise -69.53±270.32 TL/da-yıl olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the unit production costs of bean, which have a significant share in agricultural production of Karaman province, along with share of mechanization and labor costs within the unit cost have been analyzed with the help of survey data obtained from different local enterprises. According to results, it has been calculated that unit production cost is 868.92±127.85 TL/da-year. In this total amount, mechanization expenses have the biggest share with 356.5±54.25 TL/da-year while an expense related to labor has been calculated as 136.36±38.16 TL/da-year. Proportionately, mechanization costs constitute 47% of the total costs. The total revenue/total cost ratio has been calculated as 0.94±0.313 based on the average yield of 262.5±68.22 kg/da. Accordingly, profit per unit is found to be -69.53±270.32 TL/da-year.