Atık lastik liflerinin çimento esaslı kompozitlerin mekanik özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of effects on mechanical properties of cementetitious composite of waste tire fibers
  1. Tez No: 444859
  2. Yazar: SAIDU UMAR ZUBAIRU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Tasarlanmış Çimento Esaslı Kompozit (ECC), yüksek performanslı lif donatılı çimento esaslı kompozitlerin özel bir çeşidi olan, basınç, eğilme ve çekme yüklemeleri gibi mekanik yükler altında sünek ve hasara karşı toleranslı bir davranışı sergilemektedir. Standard ECC karışımları PVA esaslı liflerile üretilmektedir. Bu çalışmada, yaygın çevre kirliliğine neden olan atık taşıt lastiklerinden elde edilen plastik esaslı lifler (ATL)kullanılarak üretilen ECC'lerin mekanik özellikleri incelendi. Bu amaçla, altı farklı ECC karışımları belirlendi. Kontrol karışımı olarak çimento miktarınınn ağırlıkça %2 PVA lifi içeren kompozit (M45) karışımı üretilmiştir. Geriye kalan beş karışım ise sırasıyla %2, %4, %5, %10 ve %12oranlarında ATLiçermektedir. Üretilen ATL karışımlarının mekanik özellikleri 7 ve 28 günlük kür süreci sonunda incelenmiştir. Ayrıca 28. günlük örneklerde ATL kullanımının ECC'lerde kapilarite ve sertleşmiş beton yoğunluğu ile poroziteye etkisi araştırılmıştır. Yüksek sıcaklığın ECC'lerde ATL kullanımına bağlı olarak basınç dayanımına etkisini belirlemek üzere örneklere 200-400-800oC lik sıcaklıklar uygulanmıştır. ATL içeren ECC karışımlarının mekanik özellikleri göz önünde bulundurulduğunda, kontrol karışımı olan M45'e kıyasla, ATL içeren karışımların genel olarak daha düşük bir kapasite sergilediği gözlemlenmiştir. ATL kullanım miktarının artışı,7 ve 28 günlük basınç ve eğilmede çekme dayanımlarını olumlu etkilediği ayrıca yüksek sıcaklık nedeni ile oluşan basınç dayanımı kaybınısınırlandırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Engineered Cementitious Composites (ECC) is a special type of high performance fiber reinforced cementitious composite featuring high ductility and damage tolerance under mechanical loading, including tensile and flexural loadings. Standard ECC mixtures are typically produced with PVA basis fibers. this study we investigate the using of mechanical propertiesof ECC which that it's a common in the environment and obtained from plastic waste tire fibers (WTF),For this purpose, six different ECC mixtures were adopted, M45 control mixture of cement with 2% PVC weight fiber composite content was produced,while the rest of mixtures included 2%, 4%, 5% 10% and 12% waste tire fiber, respectively. The properties of WTF mixtures were investigated for the ages of 7 and 28 days. For the mechanical properties, and then the samples of 28days of WTF effect of porosity, capillarity and the hardened concrete density in the ECC was also investigated.Samples 200-400-800oC temperature, depending on the use of high temperature in the ECC and WTF was applied to determine the effect of compressive strength. it was concluded that the mechanical properties of ECC mixtures and WTFwith the control M45 compared with the WTF in general lower than the reference mixture M45,Increase in the use of WTF also in the high tempereture of compressive strength flexural strength tensile loading shows a positive change at the ages of 7 and 28 days.