Monopson piyasa modelindeki kamu ihalelerinde yüklenici seçimine alternatif çözüm önerisi
Alternative solution proposal for the selection of the contractor within the public tenders, in the monopsony market model
  1. Tez No: 444860
  2. Yazar: OĞUZ YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL CENGİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Monopson piyasa modeli ya da alıcı tekeli olarak adlandırılan piyasa modelinde bir tek alıcıya karşılık birden çok satıcı bulunmaktadır. Bu durum ülkemizde kamu alımları olarak göze çarpar. Monopson alıcı piyasada mal ve hizmet alımı için en çok kullanılan yöntem ihale yönetimidir. İhale sistemi 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu ve 4735 sayılı Kamu İhale Sözleşmeleri Kanununu kendine yasal dayanak almaktadır. Genel kaideleri belirlenen ihale sisteminde, pek çok yüklenici ihalelere teklif sunmaktadır. Bu rekabet zaman zaman yıkıcı boyuta ulaşmaktadır. Anılan olumsuzlukları engellemek için Kamu İhale Kurumu tarafından aşırı düşük teklif tanımı ve hesaplama yöntemi yapılmıştır. Tez çalışması kapsamında ülkemizdeki ve dünyadaki farklı ihale modelleri incelenerek farklı ülkelerin bu soruna nasıl çözüm ürettikleri incelenmiştir. Yapılan inceleme ve araştırma neticesinde yeni bir puanlama yöntemi oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Monopsony market model or a single buyer market model, there is only one buyer as against more than one vendor. In Turkey this case stands out as a public procurement. Monopsony buyers are the most widely used method of procurement management for purchasing goods and services in the market. The procurement system is legally based on; The Public Procurement Law Number 4734 and also The Public Procurement Contracts Law Number 4735. In the tender system with specified general rules, many contractors are offering bids for tenders. With time, this competition reaches a devastating level. To avoid the mentioned disavantage,a method was designed by the public tender foundation to calculate the extremely low bid description. Within the thesis work and by examining the different tendering models in our country and around the world, the fact how other countries have found a solution to this problem was studied. As a result of this study and research, a scoring method has been established.