Boşluklu dolgu duvarlara sahip betonarme binaların deprem davranışının incelenmesi
Investigate the seismic behavior of RC frames with masonry infills having openings
  1. Tez No: 444878
  2. Yazar: ASIM AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMİDE TEKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yapısal olmayan eleman olarak düşünülen dolgu duvarlar genellikle modellemelerde dikkate alınmazlar. Ancak, betonarme çerçevelerin dinamik özelliklerinde önemli değişime neden olan dolgu duvarların yapının yatay ötelenme rijitliğini önemli derecede artırdığı bilinmektedir. Dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin yatay yük altındaki davranışı oldukça karmaşıktır. Bunun önemli bir nedeni, dolgu duvar-çerçeve etkileşimi nedeniyle farklı hasar mekanizmalarının oluşabilmesidir. Dolgu duvarlarda çoğu zaman mimari nedenlerden dolayı, pencere ve kapı gibi boşluklar bırakılmaktadır. Ancak farklı malzeme özelliklerine sahip boşluklu dolgu duvarlı çerçevenin deprem davranışı henüz tam olarak ortaya konmamıştır. Bu çalışmada, farklı boşluk yüzdelerine ve konumlarına sahip dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin davranışları deneysel olarak araştırılmıştır. Bu amaç doğrultusunda, tek katlı, tek açıklıklı ve 1/3 ölçekli on adet betonarme çerçeve üretilmiştir. Bu numuneler tersinir ve tekrarlanır yatay yükler altında test edilmiştir. Çerçevedeki hasar dağılımı boşluğun özelliğine bağlı olarak deney boyunca gözlenmiştir. Deney sonuçlarından herbir numunenin hasar mekanizması, yatay yük taşıma kapasitesi, enerji tüketme kapasitesi, yatay ötelenme rijitliği elde edilmiştir. Boşluklu dolgu duvarları bulunduğu betonarme çerçevenin davranışını önemli derecede değiştirmiştir.
Özet (Çeviri)
Infill walls, usually considered as ''non-structural'' elements, is generally not taken into account in modelling. Hovewer, it is known that these elements can significantly increase the lateral stiffness of a Reinforced Concrete (RC) Moment Resisting Frame (MRF) building leading to a modification in dynamic properties. The behavior of masonry-infilled reinforced concrete frames under cyclic lateral loading is complicated because a number of different failure mechanisms can be induced by the frame-infill interaction. Window or door openings have been left in the infill wall due to architectural necessities in RC framed buildings. But behavior of reinforced concrete frames with partially infilled masonry wall under lateral cyclic loads is not known fully. This study deals with an experimental program to investigate the seismic behavior of RC frames with masonry infills having different openings ratio and position. For this purpose, ten test specimens are constructed with 1/3 scale, one-story and one-bay. These specimens are tested under reversed cyclic loading. The distribution of damage in the frame are observed throughout experiment based on features of openings. Failure mode, lateral load capacity, energy dissipation and stiffness of each specimen are obtained from the experimental results. Presence of the infill wall having openings changes the behavior of the frame significantly.