Kentlerde çevresel kalite endeksini değerlendirmek için bir sistem gerçekleştirimi
Urban environmental quality index to assess the implementation of an system
  1. Tez No: 444879
  2. Yazar: SENA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECİR UĞUR KÜÇÜKSİLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kentsel yaşam kalitesi, insanların sağlıklarına çevresel parametrelerin ne kadar etki ettiğinin tespit edilmesi ile ölçülebilmektedir. Literatür araştırıldığında bu parametrelerin en yaygın olarak kullanılanları sıcaklık, nem, gürültü ve oksijen konsantrasyonu olduğu görülmüştür. Bu tez çalışmasında Arduino geliştirme kartı, mikrodenetleyici ve sensörler yardımıyla şehirlerin, ilçelerin ve köylerin çeşitli yerlerinde sıcaklık, nem, gürültü ve oksijen konsantrasyonu değerleri ölçülmüştür. Bu değerler ölçülürken GPS modülü vasıtasıyla ölçümlere konum bilgisi eklenmiştir. Ölçümler tamamlandıktan sonra, 3G kablosuz haberleşme teknolojisi kullanılarak bu ölçülen değerlerin uzak sunucuda bulunan bir web servisine gönderilerek veri tabanında depolanması sağlanmıştır. Bu verileri işleyerek sonuçlarını gösterebilmek için bir mobil uygulama geliştirilmiştir. Kentsel Yaşam Kalite Endeksi'nin ölçüm yapılan bölgelerde belirlenebilmesi amacı ile depolanan veriler kullanılarak yeni bir puanlama sistemi geliştirilmiştir. Geliştirilen bu sistem kullanılarak ölçüm yapılan her bir bölge için kentsel yaşam endeksleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban quality of life can be measured by determining how environmental parameters that affect people's health. The most widely used ones literature investigation of these parameters; noise, temperature, humidity and oxygen concentration. In this thesis, the Arduino development board, microcontrollers and sensors with the help of city, county and temperature in various parts of the village, humidity, noise and oxygen concentration were measured. These values are measured by the measurement location information to GPS module has been added. After the measurements are completed, these measured values on a remote server using the 3G wireless communication technology is provided to be stored in the database and sent to a web service. A mobile application in order to show the results of processing these data have been developed. Urban Quality of Life Index for the detection of the measurement areas has been developed using a new scoring system with data stored. Using this system, urban living index is determined for each of the areas.