Alaşehir (Manisa) ve yakın çevresi jeotermal sularının hidrojeolojik, hidrojeokimyasal ve izotop jeokimyasal özellikleri
Hydrogeological, hydrogeochemical and isotope geochemical features of the geothermal waters in Alasehir (Manisa) and environs
  1. Tez No: 444893
  2. Yazar: YEŞİM BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma Alaşehir (Manisa) ve yakın çevresi jeotermal sularının hidrojeolojik, hidrojeokimyasal ve izotop jeokimyasal özelliklerini inceleyen tez çalışmasıdır. Çalışma alanı Batı Anadolu Bölgesinde Gediz Grabeninde bulunur. Bölgenin temelini Paleozoik yaşlı şistler, gnasylar ve kristalize kalkerler oluşturmaktadır. Bozdağ, Uysal Dağı, Dibek Dağı ve Demirci Dağları bütünüyle Paleozoyik serilerinden oluşmuştur. İl Merkezi'nin çevresiyle Marmara Gölünün kuzey batısı, Çal Dağı ve Akhisar'ın kuzey doğusu Mesozoyik yaşlı andezit, tüf gibi parçalanmış volkanik kayalarla masif kalker, kum taşı, konglomera ve mermer serileriyle örtülüdür. Bunlar bazı kesimlerde gruplar oluşturmaktadır. Çalışma alanında dört farklı sıcak su lokasyonundan su örnekleri alınmıştır. Alınan örneklerde katyon ve anyon analizleri yapılmıştır. İnceleme alanındaki sıcak sular genel olarak Na-HCO3 tipi sular olarak adlandırılabilir. Alaşehir ve yakın çevresi jeotermal suları Na+K>Ca>Mg baskın katyonlar ve baskın HCO3>Cl>SO4 anyonlar olarak sınıflandırılabilir. Tüm jeotermometre sonuçları ve mevcut kuyuların rezervuar sıcaklıkları birlikte değerlendirildiğinde jeotermal suların hazne kaya sıcaklığı 185°C ölçülmüştür. Termal suların δ2H değerleri -37,07 ile -62,82 arasında değişirken, δ18O değerleri ise -1,96 ile -10,26 arasında değişim göstermektedir. Çalışma alanındaki termal suların trityum içerikleri 0,6 ile 5,45 TU olan suların global meteorik sulardan oluşmaktadır. 0,8-4 TU olan suların güncel ve eski suların karışımı olduğunu belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
In this M.Sc. thesis, hydrogeological, hydrogeochemical, and isotope geochemical features of geothermal waters in Alaşehir (Manisa) and environs were studied. The investigated area is located in the Western Anatolia Region, Gediz Graben zones. Menderes Massif Metamorphics are lie adjacent of the study area. The basement of the province capital are composed of Paleozoic schists, gneisses and marbles. Also Bozdağ, Uysal, Dibek and Demirci mountains are of Paleozoic series. The centre of the province capital together with Northwestern part of Marmara Lake, the Çaldağı and the northeastern part of Akhisar are overlain by Mesozoic andesite and series of volcanic rocks such as tuffs, massive limestones, sandstones, conglomerates and marbles. The samples of thermal waters were collected from four different locations. In these samples, cations and anions were analysed. Generally, the geothermal waters in the investigation area are classified as Na-HCO3 type waters. The geothermal waters of Alaşehir and environs are identified to be Na+K>Ca>Mg dominant cations and HCO3>Cl>SO4 dominant anions. According to the results of geochemical thermometers, the reservoir temperature of thermal waters is 185°C. The δ2H values of the thermal waters are between -37,07 to -62,82 while δ18O values range from -1,96 to -10,26 respectively. The tritium contents of thermal waters are between 0,6 to 5,45 TU. From the results the thermal waters can be categorized as globaly meteoric waters. The tritium contents of thermal waters are between 0,8 to 4 TU. These results show that there are mixing between contemporary and old waters.