Sapanca (Sakarya) yöresinin jeolojisi
Geology of Sapanca (Sakarya) region
- Tez No: 444910
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET AKYAZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Batı Pontid Tektonik kuşağında yer alan ve Orta Sakarya Bölgesi olarak tanımlanan alanda yapılan bu çalışma; 1/ 25.000 ölçekli Adapazarı G24 c1-c2-c3 paftalarının tamamını, b3 paftasının güney kenarını ve Adapazarı H24 b2 paftasını kapsayan yaklaşık 700 km² lik bir alanda gerçekleştirilmiştir. Orta Sakarya tektonik ve stratigrafik açıdan oldukça ilginç ve karmaşık bir yapıya sahiptir. İnceleme alanında karasal ve denizel örtü birimlerinin de oldukça çeşitli ve fosilli olduğu bilinmektedir.Sapanca (Sakarya) yöresinin jeolojisini konu alan bu çalışmada; yörenin stratigrafisinin tektonik unsurlarda gözetilerek ayrıntılı olarak tanımlanmasına yönelik yeni veriler elde edilmiş ve/veya bölgede daha önce yapılmış olan çalışmalara deneştirilerek yöre jeolojisine ve stratigrafisine katma değer yaratılmaya çalışılmıştır. Çalışma alanı ve yakın yöresinde Mesozoyik-Senozoyik yaşlı örtü birimlerinin jeolojisi ve stratigrafisine yönelik çok sayıda çalışmalar yapılmıştır. Ancak yapılan çalışmaların çoğunun kapsamı ve sonuçları bakımından yerel olması dolayısıyla çok sayıda formasyon adlamasının yapılmış olduğu gözlenmektedir. Bu durum jeolojik literatürde karmaşaya yol açmaktadır. Aynı denizin ürünleri olan, litostratigrafik kronostratigrafik ve biyostratigrafik açıdan büyük ölçüde benzer özellikler gösteren birimlerin aynı formasyon adı altında toplanmasına yönelik olarak yapılan çalışmalara katma değer katabilmek amacıyla yapılan bu çalışmada tanımlanan birimlere yaş vermeden kaçınılmış ve daha önce tanımlanmış ve adlandırılmış birimlerle kronostratigrafik, biyostratigrafik,litostratigrafik açıdan karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in the Central Sakarya Region which is located at Western PontidesTectonic Belt. It consists of aproximatelly 700 km² area belong to Adapazarı G24 c1-c2-c3 sheets, southern part of b3 sheet and Adapazarı H24b2 sheet of 1/ 25.000 scaled. Thecentral Sakarya region contains interesting and complex structures as tectonic and stratigraphic. The terrestrial and marine cover units are quite diverse and fossils in the investigated area. The new data for stratigraphy of Sapanca (Sakarya) considering the tectonic elements obtained and correlated with previous studies and contributed to geology and stratigraphy of region. Numerous studies about geology and stratigraphy of the Mesozoic-Senozoic cover units have been made in the study area and surrounding areas. But, the numerous formation have been defined due to the local of many previous studies with regard to contentand results. This situation causes to confusion in the geological literature. In this study, aging of units is not realized and compared with previous names, because these units are products of same marine and similar as lithostratigraphic, chronostratigraphic and biostratigraphic.