Mühendislik uygulamalarında termal kamera kullanımı
Using termal camera in engineering applications
- Tez No: 444922
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMA KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bilimsel gelişmeler neticesinde ileri teknolojiye dayalı yaşam biçimi ve dünya nüfusunun artması toplumların enerji ihtiyacını önemli ölçüde artırmıştır. Artan enerji tüketimi nedeniyle fosil kökenli enerji kaynaklarının giderek azalması, günümüzde toplumları yeni enerji kaynakları arayışlarına iterken, mevcut kaynakların verimli kullanılmasını da zorunlu hale getirmiştir. Konutlarda ısınma ve sıcak su amaçlı tüketilen enerjinin toplam tüketim içindeki payı göz önüne alındığında, bu alanda enerjinin verimli kullanılması sonucu önemli miktarlarda enerji tasarrufu elde edilebileceği görülmektedir. Konutların veya yalıtımlı sistemlerin termal fotoğrafı çekilerek ısı kayıpları tespit edilebilmekte, ısı yalıtımının eksik yapıldığı yerler belirlenebilmekte, mekanik aksamlarda sürtünmeler gözlemlenebilmekte ve elektrik devrelerinde hasar tespiti yapılabilmekte, insan ve hayvan vücutlarındaki bazı sağlık sorunları belirlenebilmektedir. Bu çalışmada sanayi uygulamalarında ve konutlarda termal kameralarla sıcaklık ölçümü yapılmıştır. Isı enerjisi kayıpları, kestirimci bakım, mekanik aşınma ve depoların doluluk oranları tespit edilmiştir. Elektrik devrelerinin, mekanik aksamların, buhar ve ısıtma hatlarının, depoların, korozyonlu yüzeylerin ve konutların, insan vücudunun termal kamera görüntüleri alınarak analizleri yapılmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilmiş ve gerekli çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The life style based on advanced technology as a result of scientific developments and the increase of world population has raised the energy requirements of societies considerably. The decrease in the amount of fossil fuels due to increased energy consumption, nowadays, not only have forced the societies to find new energy sources, but also have forced the existing sources to be used efficiently. When it is considered that the rate of energy consumption in buildings for heating and hotwater is high in the total consumption, it is clear that a large amount of energy can be saved by using energy efficiently in buildings. By thermal photographing the buildings and isolated systems, heat losses can be detected, poor isolated areas can be found, friction on mechanical assembly can be observed, damage assessment in electric circuits can be made and also many health problems of the human and animal body can be specified. In this study, temperature measurements were made by using thermal camera on industry applications and buildings. Heat losses, predictive maintenance, mechanical erosion and occupancy of the storages were specified. Thermal camera images of the electric circuits, mechanical parts, steam and heating lines, storages, corroded surfaces and housing and human body were recorded and analyzed. The obtained data were evaluated from analyzes and required solutions were presented.