Karma yem hammaddelerinin Sibirya mersini (Acipenser baerii) jüvenillerinin proteaz aktivitesi üzerine olası inhibe edici etkilerinin belirlenmesi
Investigation of possible inhibition effects of dry feed ingradients on proteolitic activity of Siberian sturgeon (Acipenser baerii) juveiles
- Tez No: 444925
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KAYA GÖKÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
Çalışma, Macaristan Riged&Riged Ltd. balık üretim tesisi ve İskenderun Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi yetiştiricilik laboratuvarında yürütülmüştür. Sibirya mersin balığı (A. baerii) larvaları yumurtadan çıkış anından itibaren 23 gün boyunca standart besleme protokolü ile beslenmiştir. Karma yeme geçiş yapılan 23. gündeki proteolitik aktivite ve farklı protein kaynaklarının proteaz aktivite üzerine inhibisyon etkileri ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study carried out in Riged&Riged Ltd. fish farm in Hungary and Iskenderun Technical University Marine Sciences and Technology Faculty Aquaculture Laboratuary in Turkey. In this trial, Siberian sturgeon (A. baerii) larvae was fed by standart feeding protocol from the hatcing until 23rd day, and the proteolitic activity and the inhibition effect of different portein sources on protease activity were measured.