Türkiye Doğu Akdeniz kıyılarındaki mürekkep balığının (Sepia officinalis L., 1758) farklı dokularında bazı ağır metal birikimlerinin belirlenmesi
Determination of some heavy metals accumulation in different tissues of cuttlefish (Sepia officinalis L., 1758) in the Eastern Mediterranean coasts of Turkey
- Tez No: 444926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER DUYSAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada Akdeniz bölgesinde farklı kirlilik yüklerine sahip istasyonlardan (İskenderun, Antalya, Kaş, Gazipaşa ve Anamur) avlanan dişi ve erkek S. officinalis bireylerinin solungaç, hepatopankreas, gonad (ovaryum ve testis) ve kas (manto) dokularındaki Cd, Co, Cr, Ni ve Pb metal birikim seviyeleri araştırılmıştır. Çalışılan tüm metaller için hepatopankreas dokuların diğer dokulara göre en çok metal birikimine sahip doku olduğu belirlenmiştir. Erkek bireylerin dokularındaki metal birikiminin dişi bireylerdeki birikimden daha fazla olduğu, Cd ve Ni birikimlerinin ise dişi bireylerde daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Manto dokusunda ölçülen ağır metal seviyeleri bakımından metaller arası ilişki Co > Pb > Ni > Cd > Cr şeklindedir. Pb metali değerlerinin Anamur, Antalya ve İskenderun istasyonlarında limit değerlerinin üzerinde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, metal concentration levels (Cd, Co, Cr, Ni and Pb) were observed in the gill, hepatopancreas, ovary, testis and mantle for male and female cuttlefish Sepia officinalis in various stations (İskenderun, Antalya, Kaş, Gazipaşa ve Anamur) in Mediterranean coasts. Hepatopancreas tissue was a better indicator heavy metal concentration compared to other tissues. Heavy metal accumulation for male was found more than female while Cd and Ni accumulation was found higher in the female. There was a relationship among the metals such as Co > Pb >Ni > Cd > Cr in the mantle tissue. Pb metal value of Anamur, Antalya and İskenderun stations were found over the limits.