İskenderun Körfezi'nde beyaz sokar (Siganus rivulatus (Forsskal 1775))'ın bazı biyolojik özellikleri
The investigation some biological characteristics marbled spinefoot (Siganus rivulatus (Forsskal 1775)) living in Iskenderun Bay
  1. Tez No: 444924
  2. Yazar: AYŞEGÜL ERGENLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEVLÜT GÜRLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma. beyaz sokar balığı Siganus rivulatus Forsskal.1775'in İskenderun Körfezi'nde bazı biyolojik özelliklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Şubat 2014- Haziran 2015 tarihleri arasında alınan aylık örneklemeler ile 531 adet birey incelenmiştir. Yapılan çalışmada Siganus rivulatus'un yaş, boy, ağırlık. kondisyon faktörü ve gonadosomatik indeks değerleri belirlenmiştir. İncelen örneklerin 166 (%31.19) adet dişi ve 365 (%68.49) adet erkek bireylerden oluşmaktadır. Bireylerin otolitlerinin okunması sonucunda tüm bireylerin; 1 ve 10 yaş grupları arasında dağılım gösterdikleri belirlenmiştir. Dişi ve erkek bireylerde minimum ve maksimum toplam boy değerleri sırasıyla 8.5-29.5 cm ve 8.5-26.9 cm iken; yine erkek ve dişi bireylerde minimum ve maksimum ağırlık değerleri sırasıyla17.66-284.90 gr ve 8.37-249.49 gr olduğu saptanmıştır. Dişi ve erkek bireyler için hesaplanan boy-ağırlık ilişkisi denklemleri sırasıyla W=0.013×L2.982 ve W=0.015xL2.934 olarak hesaplanmıştır. Von Bertanffy dişi bireyler için boyca büyüme değerleri. L∞ = 48.96cm. K= 0.054 yıl -1. t 0 = - 3.495 olaraksaptanmıştır. Erkek birey için. L∞ =43.534. K=0.059 yıl-1 t0=-3.646 yıl. tüm bireyler için L∞ =47.24. K=0.054 yıl-1 t0 = -3.615 yıl. olarak hesaplanmıştır. Kondisyon Faktörü. dişi bireylerde ortalama; 1.54±0.09. erkek bireylerde 1.48±0.501. tüm bireylerde 1.51±0.300 olarak tespit edilmiştir. Aylık gonadosomatik indeks (GSI) değerleri S. rivulatus için Nisan-Mayıs-Haziran ayları arasında ürediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is determine some biological characteristics of Siganus rivulatus Bleeker. 1849 in Iskenderun Bay. A total of 531 individuals were examined by sampling monthly February 2014–Jun 2015 in the years. The length, weight, age. weight-age, length-weight, relationships condition factor and gonadosomatic index values of Siganus rivulatus were determined. The examined sample includes 166 (31.19%) female and 365 (68.49%) male specimens. The total length range for females and males was 8.5-29.5cm and 8.5-26.9 cm. respectively; and the weight range for females and males was 17.66-284.90 g and 8.37-248.25 g respectively. The length-weight relationships computed for female and male specimens was respectively as; W=0.013×L2.982 and W=0.015xL2.934. The minimum and maximum ages determined based on otholit readings for females and males ranged from 0 to 10. The growth of Siganus rivulatus was determined as izometric allometric. The computed von Bertalanffy growth parameters were estiamted as year for females. L∞ = 48.96cm. K= 0.054 year -1. t 0 = - 3.495. L∞ =45.534. K=0.059 year-1 t0=-3.646 year for males and for L∞ =47.24. K=0.054 year-1 t0 = -3.615 all population. The mean condition factor of females. males and all population were found as. 1.54±0.09 and 1.48±0.501 and 1,51±0,300 respectively. The monthly GSI values are showed spawns of Siganus rivulatus between April-May-June.