Hatay'a gelen turistlerin destinasyona yönelik algıları ile davranışsal niyetlerinin araştırılması
A research on the perception and intentions of tourists visiting Hatay as a destination
- Tez No: 444930
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEMİRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Değişen seyahat anlayışları ile birlikte, turistik ürünler ve destinasyonlar arasındaki rekabet şartları da ağırlaşmıştır. Turistlerin, hedef destinasyonları ile ilgili değerlendirmeleri tek bir faktöre bağlı olmayıp, birçok faktör tarafından etkilenmektedir. Turistlerin davranışları, beklentileri, istek ve ihtiyaçları seyahat edecekleri destinasyonun belirlenmesinde önemli faktörler arasındadır. Turistlerin ziyaret etmeyi düşündükleri destinasyon hakkında ne düşündükleri ve destinasyonun turistik özelliklerini nasıl algıladıkları önem kazanmaktadır. Algılanan fırsatlar arasında tercih, aile, iĢ durumları,destinasyon imajı, tatmin, mesafe ve çekim yerlerinin avantajları gibi faktörler turistlerin seyahat kararlarını etkilemektedir. ilgili literatür incelendiğinde destinasyona yönelik turist algısı, destinasyon imajı, müşteri memnuniyeti ve diğer kavramlarla olan ilişkileri tek başına ele alınıp araştırılmıştır. Bu çalışmada ise turist algısının ve davranışsal niyetlerinin birçok kavramla olan ilişkisi araştırılmaktadır. Özetle çalışmanın amacı, Hatay‟a gelen turistlerin destinasyona yönelik algıları, memnuniyet düzeyi, duygusal deneyimleri ve kullandıkları bilgi kaynakları arasındaki ilişki ağını ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
Competitive condition between touristic products and destinations changes with alteration of current world. Target destination of tourists hasbeen affected not only one factor but several. Behavior, expectations, needs and willing of tourists are main factors that define tourist destination. It is important to have insight what tourist knows about destination and how destination was perceived by them. Choice among perceived opportunities, family, job, image of destination, satisfaction, distance, advantages of attraction zones are affecting decison making processs of tourists. According to relevant literature, it is possible to mention that tourist perception based on destination, customer satisfaction and related notions have been researched. In this paper, it has been researched connection between tourist perception and other related notions. To sum up, the aim of this paper to analyze connection among tourist perception based on destination, customer satisfaction, emotional experience and their information resources.