Seyhan Baraj gölü (Adana) zooplanktonunun vertikal göçlerinin tespiti
Determination of vertical migration of zooplankton in Seyhan Dam lake (Adana)
- Tez No: 444929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, Adana il sınırları içinde bulunan, Adana'yı Seyhan Nehri'nin sebep olabileceği su baskınından korumak, sulama ve elektrik üretmek amacı ile yapılan Seyhan Baraj Gölü'nün zooplanktonu kalitatif olarak incelenmiş ve tespit edilen zooplanktonun vertikal göçü 24 saat süreyle araştırılmıştır. Örnekler belirli derinliklerden (0, 1, 2,5, 5, 7,5, 10, 15, 20 m) 4 saatlik aralıklarla alınmıştır. Araştırmada, Rotifera'dan 20, Kladosera'dan 4 ve Kopepoda'dan 2 olmak üzere toplam 26 organizma tespit edilmiştir. Rotiferadan Keratella cochlearis dışında kalan diğer tüm rotifer türleri tüm su sütununda dağılım göstermedikleri belirlenmiş ve ayrıca vertikal göç yapmadıkları tespit edilmiştir. Kladoseradan, Diaphanasoma birgei tüm derinliklerde homojen dağılış gösterdiği, saat 18.00'de yüzeyde en fazla birey sayısına ulaştığı tespit edilmiş olup gündüz vakti derine gece ise yüzeye göç hareketlerini gerçekleştirmedikleri belirlenmiştir. Kopepoda'dan, Mesocyclops leuckarti derinlik artışına paralel birey sayısında azalmalar tespit edilmiştir. Diğer kopepod türlerinin yüzeyde oldukça az bulundukları, derinliğe bağlı olarak artış gösterdikleri belirlenmiştir. Ayrıca baraj gölündeki bazı su kalite parametreleri de (konduktivite, çözünmüş oksijen, sıcaklık) belirlenmiş olup bunların normal su kriterleri değerleri içerisinde oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Seyhan Dam Lake, which is located in Adana and was built with to generate electricity, irrigation and protect from flooding. Seyhan Dam Lake of zooplankton were examined qualitatively and determined vertical migration of zooplankton were investigated for 24 hours. All data were collected in specific depth (0, 1, 2.5, 5, 7.5, 10, 15, 20 m) for four hours period. In this study, in total of 26 organisms were identified which is 20 of them rotifera, 4 of them cladocera and 2 of them copepoda. From Rotifera all other species of rotifers except Keratella cochlearis not distributed all depths, also they did not migrated vertically. From Cladocera Diaphanasoma birgei at all depths in which homogeneous distribution, at 18.00 also have been determined to have reached the maximum number of individual on surface water and also migrated dawn daytime and up night. From Clodocera Mesocyclops leuckarti increase in the number of parallel individual depth reductions were determined. Other species of copepods are relatively small number on surface, it was determined that increased depending on the depth. Besides, some water quality parameters (conductivity, dissolved oxygen, temperature) were analised and all parameters were found in normal range.