Hirudo medicinalis Linnaeus, 1758 (Hirudinidae,Clitellata)'de immün sistem hücrelerinin ışık ve floresan mikroskobu ile incelenmesi
Investigation of the immun system cells of Hirudo medicinalis Linnaeus, 1758 (Hirudinidae,Clitellata) with light and fluorescence microscopy
  1. Tez No: 444968
  2. Yazar: IRMAK ATALAYIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Mevcut çalışma, tıbbi sülük, Hirudo medicinalis'te immün sistem hücrelerini hem ışık hem de floresan mikroskobuyla saptamak amacıyla yapılmıştır. Bunun için, tıbbi sülüğün kanında bulunan hemosit tiplerinin ölçüm ve hesaplanmasında giemsa boyasıyla boyanmış yayma preparatlardan yararlanılmıştır. Hemosit tipleri morfolojik olarak ışık mikroskobunda incelenip büyüklükleri ölçülmüştür. Tıbbi sülüğün kanında prohemositler, hyalin hemositler (plazmatositler), granüler hemositler (granülositler) ve eleositler (inklüzyonlu hemositler) olmak üzere toplam dört farklı hemosit tipi tespit edilmiştir. Prohemositlerden kökenlendiği düşünülen diğer hemosit tiplerinin antibakteriyal ve antiparazitik savunma mekanizmaları kapsamında fagositik aktivite, melanizasyon/kapsül oluşturma, pıhtı oluşturma ve yara iyileşmesinde önemli rolleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted to detect immune system cells of medicinal leech, Hirudo medicinalis, with both light and flourescence microscopy. For this purpose, giemsa dyed preparates were used to calculate measure and hemocytes types in blood of Hirudo medicinalis. Hemocytes types were morphologically examined under a light microscope and the size of the cells was measured. There are four different hemocytes types such as prohemocytes, hyaline hemocytes, granular hemocytes and eleocytes were determined in the blood of medicinal leech. The scope of antibacterial and antiparasitic defense mechanism of other species which are thought to originate from prohemocytes have been an important role on phagocytic activity, melanisation/ formation of capsul and clots, and recovery of wounds.