Determination of phytochemical contents of Eremurus spectabilis young leaves and cytotoxic activity studies
Eremurus spectabilis genç yapraklarının fitokimyasal içeriğinin belirlenmesi ve sitotoksisite çalışmaları
  1. Tez No: 444967
  2. Yazar: LEYLA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDANUR AKGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada Lilicacea familyasına ait Eremurus spectabilis bitkisinin genç yapraklarının fitokimyasal içeriğinin belirlenmesi ve farklı çözgenlerle hazırlanan ekstraktların sitotoksisite çalışmaları gerçekleştirildi. Hazırlanan hekzan, etil asetat ve su ekstraktlarından toplamda on iki (12) bileşik çeşitli kromatografik yöntemler kullanılarak izole edildi. Altı (6) bileşiğin yapısı spektroskopik yöntemler (1H- ve 13C-NMR, HMBC, HMQC, HRMS ve GC-MS) ve literatür verileri kullanılarak aydınlatıldı. Yapısı aydınlatılan chrysophanol (1), methyl linolenate (2), β-sitosterol (3), inosin (4), isoorientin (5) ve sakkaroz (6) bileşikleri E. spectabilis bitkisinden ilk kez elde edildi. Hekzan, etil asetat ve su ekstraktlarının ve izole edilen bileşiklerin farklı kanser hücrelerinde (HeLa, A-549, MCF-7, mPANC96, PC-3, CaCo-2, U87-MG, HEK293) sitotoksisitelerine ve iNOS inhibisyonu seviyelerine (RAW 264.7) bakıldı. Ekstraktlar ve bileşikler kullanılan hücre hatlarında sitotoksik etki göstermedi. Hekzan ekstraktının iNOS inhibisyonu bakımından aktif olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the phytochemical content of Eremurus Spectabilis young leaves (Liliaceae) and cytotoxicity study of different solvent extracts were determined. Totally 12 compounds were isolated from the hexane, ethyl acetate and water extracts. Six (6) compounds were elucidated using spectroscopic methods (1H, 13C-NMR, HMBC, HMQC, HRMS and GC-MS) and literature data. Isolated compounds were identified as chrysophanol (1), methyl linolenate (2), β-sitosterol (3), inosine (4), isoorientin (5) and sucrose (6). All compounds were isolated for the first time from E. spectabilis. Hexane, ethyl acetate and water extracts and isolated compounds were examined for cytotoxicity in various cancer cells (HeLa, A-549, MCF-7, mPANC96, PC-3, CaCo-2, U87-MG, HEK293) and inhibition levels of iNOS. Extracts and compounds showed no cytotoxic effect on the cell lines used. The hexane extract was found to be active in terms of inhibition of iNOS.