Tıbbi sülük (Hirudo verbana Carena, 1820)'ün akvaryum koşullarında kültüre alınması üzerine bir araştırma
A research on the culture of medicinal leech (Hirudo verbana Carena, 1820) in aquarium conditions
- Tez No: 470635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVAL DERNEKBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sinop Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, ekonomik değeri yüksek ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan tıbbi sülüğün (Hirudo verbana) akvaryum koşullarında yetiştiricilik olanakları araştırılmıştır. Beş ay süren çalışmada, iki farklı kültür ortamı seçilmiştir. Kültür 1 (TS)'de sülükler 10 cm yüksekliğinde ve % 40 nem oranında hindistan cevizi torfu bulunan akvaryumlarda, kültür 2 (YS)'de içinde su ve yüzer materyal (strafor) bulunan ortamda yetiştirilmişlerdir. Deneme süresince ortam sıcaklığı ortalama 21.68±0.2 °C, nem %39.60±0.40, ışık şiddeti ise gün boyunca %10 (low) ile %20 (low) arasında belirlenmiştir. Denemede, başlangıç ağırlıkları ortalama TS grubu için 3.21±0.04 g ve YS grubu için 3.25±0.01 g olan anaçlar 3 tekerrürlü ve her bir tekerrür için 16 adet anaç olacak şekilde deneme akvaryumlarına yerleştirilmiştir. Deneme sonunda, su ve yüzer materyal kullanılan YS grubunda herhangi bir kokon üretimi tespit edilememiştir. Buna karşılık TS grubunda kokon üretimi gözlenmiştir. TS grubundan toplam 58 adet kokon toplanmıştır. Toplanan bu kokonlardan 164 adet yavru alınmıştır. Kokonların ortalama ağırlık, boy ve en ölçümleri sırasıyla 0.06±0.01 g, 1.38±0.04 cm ve 0.82±0.02 cm'dir. Yavru ağırlıkları ortalama 0.028±0.001 g olarak kaydedilmiştir. Deneme sonunda anaç sülüklerin ölüm oranı ise TS grubunda %16.67, YS grubunda %41.67 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, sülüklerin yaşama oranlarına ve üremelerine bakılarak hindistan cevizi torfu bulunan kültür ortamının üretim için daha uygun olduğu belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the culture of medicinal leech (Hirudo verbana), having an economic value and facing the danger of extinction, in aquarium conditions was examined. Two different culture media were chosen for five-month study. The leeches were grown in media 1 (TS) aquariums with 10 cm depth and cocopeat in 40% humidity and in media 2 (YS) aquariums with water and floating material (styrofoam). During the experiment, mean temperature, humidity and light intensity were 21.68±0.2 °C, 39.60±0.40% and between 10% (low) and 20% (low), respectively during the day. In the experiment, broodstocks with a mean weight of 3.21±0.04 g for TS group and 3.25±0.01 g for YS group were placed in test aquariums with 3 replicates and 16 broodstocks for each replicate. As a result of the experiment, no cocoon production was detected in YS group. A total of 58 cocoons were collected from TS group. 164 larvae were obtained from these collected cocoons. The mean weight, height and width measurements of cocoons were 0.06±0.01 g, 1.38±0.04 cm and 0.82±0.02 cm, respectively. The average weight of the larvae was 0.028±0.001 g. At the end of experiment, the mortality rates of broodstock leeches were 16.67% in TS group and 41.67% in YS group. As a result, it was determined that the culture medium containing cocopeat is more suitable for the production of leeches when considered the survival rates and reproduction.