Güllük Körfezi Kaplankaya Mevkii deniz çayırlarının dağılım haritasının hazırlanması
Preparation of distribution map of sea meadows in Kaplankaya Region, Gulluk Bay
- Tez No: 444991
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İNCİ TÜNEY KIZILKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Deniz çayırları, dünya genelinde çok geniş bir alana yayılım gösteren, deniz diplerinde rizom ve yaprak biçiminde şekillenmiş ve kökleriyle deniz dibine (sedimente) tutulu halde yaşayan, güneş ışınları yardımıyla kendi besinini fotosentez yaparak üretebilen su bitkileridir. Bu yüksek lisans tez çalışması kapsamında; Güllük Körfezi Kaplankaya Mevkii'nde bulunan deniz çayırları türlerini ve kapladıkları alanları belirlemek, elde edilen verilerin CBS (Coğrafi Bilgi Sistemi)'den yararlanılarak deniz çayırlarının dağılım haritalarının ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Çalışma, Güllük Körfezi kıyı şeridinde Nisan 2015 – Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Bölgenin belirlenmesinde Posidonia oceanica deniz çayırlarının bulunup bulunmaması esas alınmıştır. Buna göre dağılımın coğrafik sınırındaki P. oceanica yataklarını içeren 15 bölge seçilmiş ve haritalama çalışmaları bu bölgeler içinde gerçekleştirilmiştir. Ölçümler sonucunda elde edilen bulgular Coğrafi Bilgi Sistemi teknolojilerinden yararlanılarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Sayısallaştırma ve veri dönüşümleri ile veriler üzerinde yapılan coğrafi analiz ve sorgulamalar sonucunda grafik ve öz nitelik verileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Seagrass species are plants that diffirantiate as leaves and rhizomes. They attached to the sea bottom (sediment) with those rhisomes. They have a worldwide distribution. The aim of this project is to map the seagrass population in Gulluk Bay, Kaplankaya region by GIS and to calculate the coverage percentage in the same area. The field trip studies were accried out between April and November 2015. The resion of the region designated as study are is the existence of Posidonia oceanica meadows. According to this attribute, there had been 15 station chosen and the P. oceanica meadows in those area were mapped. The data we obtained analysed by GIS. Digitisation and data convertion, graphical and attributal data and the GIS analysis of those data were presented.