Honaz (Denizli)'da kiraz çiçek, yaprak ve meyvelerindeki trips (Thysanoptera) türlerinin saptanması ve yayılış ile bulunuş oranlarının belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Investigation on determinaton of the thrips species on flowers, leaves and fruits of sweet cherry trees in Honaz (Denizli) and determination of spreading ratio and incidence of the thrips (Thysanoptera)
- Tez No: 445001
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR TEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Türkiye'nin önemli kiraz üretim alanlarından biri olan Honaz (Denizli) İlçesi'ndeki Thysanoptera takımına bağlı türleri saptamak amacıyla yürütülen bu çalışma, 2013 yılında gerçekleştirilmiştir. Toplam 151 bahçede erkenci, orta mevsim ve geçci kiraz çeşitlerinden 100'er çiçek, yaprak ve meyve örneği alınarak trips erginleri ayrılmıştır. Çalışmanın sonucunda Terebrantia alttakımına bağlı Aelothripidae familyasından Aeolothrips gloriosus (Bagnall, 1914), A. intermedius (Bagnall, 1934), A. linarius (Priesner, 1948), Melanthrips fuscus (Sulzer, 1776); Thripidae familyasından Chirothrips manicatus (Haliday, 1836), Frankliniella occidentalis (Pergande, 1895), Neohydatothrips gracilicornis (Williams, 1916), Taeniothrips inconsequens (Uzel, 1895), Thrips atratus (Haliday 1836), T. italicus (Bagnall, 1926), T. meridionalis (Priesner, 1926), T. tabaci (Lindeman, 1889) ve Tubulifera alttakımına bağlı Phlaeothripidae familyasından Haplothrips aculeatus (Fabricus, 1803), H. bolacophilus (Priesner, 1938), H. reuteri (Karny, 1907) ve Neoheegeria verbasci (Osborn, 1896) olmak üzere toplam 16 tür saptanmıştır. Bahçelerin % 77,48'inde trips örneklerinin bulunduğu belirlenmiştir. En çok örneği toplanan tür T. inconsequens (716 birey) olup, diğerleri sırasıyla T. meridionalis (265 birey), T. tabaci (206), H. reuteri (104 birey), Frankliniella occidentalis (40 birey), Aeolothrips intermedius (41 birey), A. linarius (12 birey), H. aculeatus (10 birey), T. italicus (6 birey), H. bolacophilus (5 birey), A. gloriosus, Melanthrips fuscus, Chirothrips manicatus, Neohydatothrips gracilicornis, T. atratus ve Neoheegeria verbasci (1 birey)'dir. Bunlardan Frankliniella occidentalis, Thrips atratus, Haplothrips aculeatus, H. bolacophilus ve Neoheegeria verbasci türleri ise Denizli İlinden ilk kez bildirilmektedir. Çalışmanın yürütüldüğü belde ve köylerde bulunan toplam tür sayıları 0-10 arasında değişmiştir.
Özet (Çeviri)
This study which was performed to determine the Thysanoptera species at Honaz (Denizli), important cherry production area of Western Turkey, in 2013. At the end of this study, a total of 16 species have been determined. Adults of thrips specimens have been separated by taking 100 samples of fruits, leaves and flowers belong to early, mid season and late varieties of cherries from 151 gardens in total. Four of them, Aeolothrips gloriosus (Bagnall, 1914), A. intermedius (Bagnall, 1934), A. linarius (Priesner, 1948), Melanthrips fuscus (Sulzer, 1776) belonging to Aelothripidae family, eight of them Chirothrips manicatus (Haliday, 1836), Frankliniella occidentalis (Pergande, 1895), Neohydatothrips gracilicornis (Williams, 1916), Taeniothrips inconsequens (Uzel, 1895), Thrips atratus (Haliday 1836), T. italicus (Bagnall, 1926), T. meridionalis (Priesner, 1926), T. tabaci (Lindeman, 1889) belonging to Thripidae family, four of them Haplothrips aculeatus (Fabricus, 1803), H. bolacophilus (Priesner, 1938), H. reuteri (Karny, 1907) and Neoheegeria verbasci (Osborn, 1896) belonging to Phlaeothripidae family of Thysanoptera. Thrips samples have been recorded from 77.48 % of gardens. Among those, the most collected species was Taeniothrips inconsequens (716 specimens). Other species were Thrips meridionalis (265 specimens), T. tabaci (206 specimens), Haplothrips reuteri (104 specimens), Frankliniella occidentalis (40 specimens), Aeolothrips intermedius (41 specimens), A. linarius (12 specimens), H. aculeatus (10 specimens), T. italicus (6 specimens), H. bolacophilus (5 specimens), A. gloriosus, Melanthrips fuscus, Chirothrips manicatus, Neohydatothrips gracilicornis, T. atratus and Neoheegeria verbasci (1 specimen). Among those F.occidentalis, T.atratus, H.aculeatus, H. bolacophilus and N.verbasci are the first record for local fauna of Denizli. Total number of species in surveyed localities was changed between 0-10.