Honaz İlçesi'nde sanayi faaliyetleri ve mekansal dağılışı
Industrial activities and spatial distribution in Honaz District
- Tez No: 606923
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR TEMURÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, İşletme, Geography, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışma da bir sanayi bölgesi haline gelen Honaz İlçesi'nde sanayi faaliyetlerinin hangi koşullarda başladığı, geliştiği, sanayinin kurulmasına etki eden faktörleri, sanayi kollarının sektörel dağılımı ve sanayi tesislerinin mekânsal dağılışı incelenmiştir. Nitel araştırma yöntemlerinden yararlanılan çalışmada görüşme, gözlem ve doküman analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırma sahasının Denizli sanayisinin devamı niteliğinde olması, coğrafi konumundan dolayı ana ulaşım hattında yer alması ve çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren OSB'lerin yer almasıyla bölgede yığılma avantajları oluşmuştur. Araştırma alanında 2018 yılı Denizli Sanayi Odası verilerine göre 257 sanayi tesisi yer almaktadır. Çalışma sahasında yer alan tesisler tekstil, deri, taş ve toprağa dayalı, gıda, ana metal, metal işleme, orman ve kimya gibi sanayi kollarında üretim yapmaktadır. Sanayi faaliyetlerinin araştırma alanındaki mekânsal dağılışına bakıldığında ise tekstil sektörünün organize sanayi bölgesinde toplandığı, taş ve toprağa dayalı sanayinin Kocabaş-Kaklık mahallelerinde yer alan mermer ocaklarının çevresinde kurulduğu, deri sektöründe üretim yapan firmaların ise deri ihtisas organize sanayi bölgesinde yer aldığı gözlemlenmiştir. Bazı sanayi tesisleri ise ana ulaşım yolu üzerinde yer almaktadır. Araştırma sahasında bulunan organize sanayi bölgeleri; firmaların ve mekânın birlikte gelişimlerini sağlayan kümelenme ve yenilik sürecini geliştirmede önemli bir yer tutmaktadır. Organize sanayi bölgeleri ile planlı sanayileşmenin yaşandığı Honaz ilçesinin sosyo-ekonomik ve kültürel anlamda gelecekte bir çekim merkezi haline gelmesi beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The In Honaz District, which became an industrial zone, the conditions under which industrial activities started, developed, the factors affecting the establishment of industry, the sectoral distribution of industrial branches and the spatial distribution of industrial facilities were examined. Interview, observation and document analysis techniques were used in the study which utilized qualitative research methods. As a continuation of the Denizli industry, as a result of its geographical position, it is located on the main transportation line and as the OSBs operating in various sectors, there have been the advantages of stacking in the region. In the field of research, according to Denizli Chamber of Industry data of 2018, 257 industrial facilities are located. Facilities located in the field of work textile, leather, stone and soil based, food, main metal, metal processing, forestry and chemical industry such as the branches are manufacturing. Examining the spatial distribution of industrial activities in the field of research, it was observed that the textile sector was gathered in the Organized Industrial Zone, The Stone and soil industry was founded near marble quarries located in Kocabaş-Kaklık area, and the leather sector was located in the leather industry sector. Some industrial facilities are located on the main transportation road. Organized industrial zones located in the research area; it plays an important role in developing the clustering and innovation process that ensures the co-development of the companies and the place. Organized industrial zones and planned industrialization, honaz district is expected to become a center of attraction in the future in terms of socio-economic and cultural sense.