Ayvada ateş yanıklığı hastalığı etmeninin (Erwinia amylovora) tanısı ve entegre mücadele olanakları
Diagnosis and integrated control of fire blight causal agent (Erwinia amylovora) on quince
- Tez No: 445002
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ÖZAKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı; ayva ve diğer yumuşak çekirdekli meyve ağaçlarındaki ateş yanıklığı belirtilerinden elde edilen Erwinia amylovora (Ea) izolatlarının klasik ve moleküler yöntemle tanısı ve entegre mücadele olanaklarının değerlendirilmesidir. Tez çalışmasında, Pantoea agglomerans (Pa - Eh24, E325), P. vagans (Pv - C9/1) ve Pseudomonas fluorescens (Pf - A506) izolatları, ve Oxolinic asit (OA), Prohexadione Calcium (ProCa) gibi kimyasalların Ea'ya etkililiği ham armut meyve (HAMT) ve koparılmış ayva çiçek testi ile gerçekleştirilmiştir. HAMT'nde OA uygulaması en başarılı sonucu vermiş ve bunu Pa E325 izolatı izlemiştir. Test edilen bakteriyel antagonistler, ayva çiçek testinde uygulama yapılmamış kontrole kıyasla çiçek yanıklığını %33-55 oranında azaltmıştır. Ancak, OA ve ProCa uygulamalarının koparılmış ayva çiçek testinde başarılı olmadığı görülmüştür. Bu testlere göre seçilen bakteriyel antagonistler (Pf A506, Pa E325 ve Pv C9/1), ProCa ve streptomisin 1 yaşındaki ayva fidanlarına (cv. Ege1) püskürtülmüştür. Antagonistlerin uygulanmasından 24 saat sonra patojen bakteri süspansiyonu Ea, enjeksiyon yöntemiyle fidanın büyüme ucundan uygulanmıştır. Pv C9/1 ve Pf A506 izolatları kontrole kıyasla sürgün yanıklığını %81 ve %77 oranında engellemiş ve streptomisin (100µg/ml) uygulamasından daha başarılı bulunmuştur. ProCa ayva fidanları üzerinde sürgün yanıklığını önlemede etkisiz bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this work was classical and molecular diagnosis, and evaluation of integrated control possibilities of Erwinia amylovora (Ea) strains obtained showing from fireblight symptoms on pome fruits. In this thesis, Pantoea agglomerans (Pa - Eh24, E325), P. vagans (Pv - C9/1) and Pseudomonas fluorescens (Pf - A506) and the chemicals such as Oxolinic acid (OA), Prohexadione Calcium (ProCa) were extensively studied for control of Ea on immature pear fruits (IPFA) and detached blossoms of quince. OA effectively inhibited Ea development on IPFA, it was followed by Pa - E325. Tested bacterial antagonists significantly reduced the percentage of blighted blossoms on detached quince blossom assay by 33 % to 55 % compared to the untreated control. However, OA and ProCa treatments couldn't inhibit the blossom blight of Ea on detached quince blossom assay. Then, the selected bacterial antagonists (PfA506, PaE325, and PvC9/1), ProCa and streptomycin were applied onto one year old quince transplants (cv. Ege1) as spray treatment. Ea inoculation was performed by injecting the pathogenic bacterial suspension into the apical bud of quince transplants 24h after treatments. Pv - C9/1 and Pf - A506 inhibited the development of shoot blight on quince transplants at the rate of 81 % and 77 % compared to pathogen alone treatment, respectively, and found more promising than streptomycin treatment (100 µg/ml). ProCa was uneffective to inhibit the shoot blight symptom of Ea on quince transplants.