Building cyber operation scenarios for cyberwarfare simulations
Siber savaş benzetimlerinde kullanım için siber harekat senaryolarının oluşturulması
  1. Tez No: 445020
  2. Yazar: KEMAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HASAN KOLTUKSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siber Güvenlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu tez, yeni bir etki alanı olarak siber uzayı ve siber harekât ortamı tanımlayarak siber harekat prensiplerini oluşturmak için klasik savaşlara göre karşılaştırmasını yapar ve yeni prensipler teklif eder. Siber ile ilgili terimlerin tanımından sonra, var olan siber güvenlik simülatörlerini inceleyerek Yaşar Üniversitesinde geliştirdiğimiz IWSIM'i anlatır, IWSIM'in yapısını inceleyerek bu kapsamda siber harekat senaryolarının veri tabanı modelini ortaya koyar. Bu sayede gelecekte yapılacak benzer simülasyon çalışmalarında daha gerçekçi çalışan bir ortama ulaşmak için etkin bir siber harekat senaryo veri tabanı modellemesini ve nasıl olması gerektiğini araştırır. Bu tez yukarıda bahsedilen konuları kapsayan 6 bölümden oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis describes cyberspace as a new domain and cyber operation environment. Try to develop its principles, compare with kinetic warfare and propose new principles. After describing cyber related terms, examines existing cyber security simulations and describes our simulation project, developed in Yaşar University, Information Warfare Simulator (IWSIM), and examines the structure and the building of cyber operation scenarios and their use in simulations and analysis them. In this way, the study is about how to make the cyber operation scenario database model efficiently for future designsto achieve a real working simulation. This thesis consists of 6 chapters which covering above topics.