Pseudo-q-algebras
Sözde q-cebirleri
- Tez No: 445019
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE AYAR ÖZBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu tezde sözde Q-cebirlerin tanımı verilmıs¸ ve ilgili ozellikleri elde edimiştir. Ayrıca, sözde Q-cebirlerin idealleri, minimal elemanları ve merkezi çalışılmıştır. Sözde Q-cebirlerin herhangi bir ideali, sözde ideali ve sözde güçlü idealleri arasındaki ilişki çalışılmıştır. Bunun yanında bu idealler ve homomorfizmalar karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we introduce the notion of pseudo-Q-algebras and investigate some of their properties. We also consider ideals, minimal elements and centre of pseudo-Q-algebras and we introduce the notion of pseudo ideal and pseudo strong ideal of pseudo-Q-algebras. We investigate the relation between any ideals and pseudo ideals and pseudo strong ideals of pseudo-Q-algebras. Additionally, we characterise these ideals and homomorphisms.