Medya cepheleri ve mimarlık ilişkisinin incelenmesi
Researching the relationship between media facades and architecture
- Tez No: 445113
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ERKÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Teknolojinin her alanda hızlanarak geliştiği ve dijital üretimlerin hayatımızın her alanına dahil olduğu günümüzde, medya ve görsel iletişim mecralarının, bireylerin yaşam biçimleri ve mekan algısı üzerinde yarattığı değişiklikler de hızla artmakta ve farklı boyutlar kazanmaktadır. Bu noktada, gerçek ve sanal dünya arasında bir arayüzü temsil eden ve medyanın; dönüştürülebilir, kentle bütünleşebilir ve bireyler arasında paylaşılabilir bir ortam olarak kentlinin hayatına girmesine olanak tanıyan, mimarlıkta yeni bir dönem açan“medya mimarlığı”, ele alınması gereken önemli bir kavram olarak ortaya çıkmaktadır. Bu terim, medya (iletişim araçlarının çoğul hali) ve mimarlık pratiğinin birleşimi sonucu oluşan üretimleri temsil eder. Tezde, medyanın mimarlık üzerindeki etkisi medya cepheleri üzerinden okunmaktadır. Tez medya cephelerinin, mimarlık üretiminde açtığı yeni boyutları araştırmaktadır. Bu araştırma, medya cephelerinin mimarlık alanındaki hem potansiyellerini hem de risklerini sunmaktadır. Çalışmada medya cephelerinin araştırma konusu olarak ele alınma nedeni, giderek çoğalan, mimarlığı dönüştüren ve kentte insanların algılama ve davranış biçimlerine etki eden önemli güncel bir konu olmasıdır. Tez boyunca medya cepheleri, kuramsal incelemenin ardından, önce kent ölçeğinde daha sonra bina ölçeğinde; genelden özele doğru ele alınmaktadır. Madde ve ışık arasında gelişen, yeni medya ürünleriyle farklı boyutlar kazanarak karmaşıklaşan arayüzler, gerçek mekan ve sanal ortam arasında oluşan dinamik bir döngüyü ifade etmektedir. Benzer bir etkileşim, daha geniş bir çerçevede teknoloji ve toplum olguları arasında görülebildiği gibi, devamlı olarak birbirlerini şekillendiren medya cepheleri ve kentli bireyin içinde bulunduğu sistemde de öne çıkmaktadır. Çalışmada, 2. bölümde yeni medyanın etkisiyle bütünleşen dijital ve fiziksel mekanların yeni sosyal ve mekansal pratikleri getirdiğine işaret edilmektedir. Ardından medya cephelerinin tarihsel gelişim süreci değerlendirilmektedir. Projeler üzerinden, cephelerin insan ile olan etkileşimi incelenmekte ve sosyal yaklaşım biçimleri belirlenmektedir. Tezde, örnekler üzerinden kentteki medya mimarlığı yaklaşımları; demokratik, kapitalist ve gerilla yaklaşımı olarak 3‟e ayrılmaktadır. Sanallık kavramı ile, fiziksel ortamlar melezleşmeye başlamıştır. Dijital ekranların, sanal ortamlar oluşturmasıyla artırılmış gerçeklik ve sanal gerçeklik durumları gelişmektedir. Tezin 3.bölümünde medya cepheleri; ticari pazarlama kullanımı, sanatsal, eğlence, kamusal hizmet, cephede detay çözümü ve toplumsal medya iletişimini sağlayan örnekleri ile karşımıza çıkar. Bu örnekler üzerinden, medya cephelerinin iletişimi güçlendirdiği, sosyal etkileşimi arttırdığı, bilgi edinme yollarımızı genişlettiği, bireylerin mekan algısını değiştirdiği ve eğlenceli bir ortam yarattığı pozitif olarak değerlendirilen sonuçlara varılmaktadır. Öte yandan, medya cephelerinin çoğalmasının, görüntü kirliliğine sebep olma, insanların duyu organlarında yorgunluğa yol açma, tüketiciliğin artması, duyarsızlaşma ve kimliksizleşme gibi risklerinin olduğu da ortaya çıkmaktadır. Tezin 4.bölümünde, medya cephelerinin bina ölçeğindeki öncü örnekler ile mimarlık alanına ne tür katkılar sağladığı ve ne gibi yenilikler açtığına dair araştırmalar yapılmaktadır. Medya cephelerinin mimarlık alanında görünür kılmak istediklerini anlamak adına örnekler üzerinden somut ilişkiler kurulmaktadır. Medya cephelerinin mimarlıkta açtığı yeni boyutlar örneklerin desteğiyle; mimarlık nesnesini farklılaştırması, mimarlığın programlanabilirliğini geliştirmesi ve bilişim teknolojilerinin etkisiyle deneysellikte yeni durumlar yaratması etrafında toplanmaktadır. Bu noktada, medya; yapının cephesini, akışkan ve çevresiyle etkileşimli bir hale dönüştürmektedir. Yüzey, sensör ve akıllı teknolojilerle pek çok veriyi hesaplayarak yeni bilgiye dönüştürüp kullanabilme yetisine sahip olur. Bu da, istenilen zaman istenilen veriye müdahale edip, cephedeki durumu değiştirebilme ve programlayabilme imkanı sunar. Yapının cephesi, mimari bir üretimden çok, artık bilgi aktaran bir arayüze dönüşür. Bilgisayar teknolojileri ile, cepheyi kontrol etmek kolaylaşır. Sanallık boyutu ile, yapı maddesizleşmeye, duyularımıza yeni deneyimler katan ortamlar sunmaya başlar. Yeni deneyimler hedefleyen ve dinamikleriyle mimarlık üretimlerinin sınırlarını zorlayan „medya heykeli‟ denebilecek alışılagelmişin dışındaki formlara sahip yapıların üretimi artmaktadır. Cephe, statik boyuttan koparak, hareketli, etkileşimi barındıran üretimlere dönüşür. Yapının çevresiyle kurduğu iletişim boyutu farklılaşmakta, cepheler yeni koşullar oluşturmaktadır. Tez, mimarlıkta cephelerin, iletişim kurmamızı sağlayan, çevreye adapte olan, dinamik, akışkan ve programlanabilir kendi davranışını tanımlayan mekanizmalara dönüştüğü kanısına varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today technology have been developed increasingly in every field, digital productions have been included in every field of our lives and however changes caused by media and visual means of communication on the individuals‟ lifestyles and space perceptions have risen up increasingly and acquired different perceptions.“Media Architecture”is an important concept to discuss in architecture, which represents an interface between real and virtual world and allows media to come into the life of citizens as a transformable, city-integrated and shareable environment between individuals and has initiated a new era in architecture. This concept represents the productions arising out following the combination of media ( plural form of the means of communication) and architecture. In the current thesis effect of media on architecture is read over media façades. Thesis deals with the new dimensions created by media façades in architectural production. According to Brynskov (2009), the typical example of media architecture is media façade. The surface of building transforms by the information and aim with the lights, sensors or animations. Once walls are replaced with screens, architecture disappears in the virtual image, Virilio argues (Ebsen,2011). Relevant research offers both potentials and risks of media façades in architectural production. The reason of discussing media façades is the fact that it is a significant and actual subject which grows gradually, transforms architecture and affects the perception and behavioral patterns. Media façades are discussed from the general to the specific at first urban scale and then building scale throughout the thesis. Interfaces which develop between substance and light, become more complicated by gaining different dimensions with new media products represents a dynamic circle arising out between real space and virtual environment. As seen in a larger frame between technology and virtual environment similar interaction come to the forefront in the media façades shaping each other and the system where urbanite takes place. In the 2nd part of study refers, digital and physical spaces become integrated with the effect of new media are concluded first to bring new social and spatial practices. And then development process of media façades is assessed historically. Its interaction with human being is analyzed over projects and social approach ways are determined. In the current thesis urban media architecture is divided in 3 parts: democratic, capitalist and guerilla approaches. Democratic approach which offers the people more flexible and dynamic spaces, second way is capitalist approach that use by the companies for increasing the advertisement and consumption. The last one is guerilla approach as using „do it yourself‟ tactics which trigger society to provide their own media façade. With the concept of virtuality physical environments start to hybridize. Augmented reality and virtual reality have developed thanks to the virtual platforms created by digital screens. Augmented reality integrates with the digital datas and environment in real time. However, virtual reality creates artificial environment which is totally different from existing environment. Media façades generally contain virtual space as existing but non-physical in itself. This creates many opportunities and relationships in the space which has many possibilities. So media architecture turns into a platform which have been using for the communication tool between people in urban space. In the 3rd part of the study points out the types of media façades according to their social usage. It is divided in 6 parts. Media façades appear with the use of commercial marketing, artistic field, entertainment, public service, detail solution at the façade and the examples ensuring social media communication. It is inferred from such examples with positive results that media façades strengthen the communication and increase the social interaction, that ways of get information become larger and change perception of the individuals on the space and that an entertaining environment is created so. On the other hand it follows that increase in the number of media façades may cause visual pollution, cause fatigue in the sense organs and may have some risks like the increase in consumerism, depersonalization and disidentification. The study is also supported with the survey to learn public opinions about media façades. Zorlu Center Light Festival area was chosen for the survey. There were two questions asked. One of them was about the power of media façades and the other one was about the content of them. With this survey, it is shown that, people find the media in urban space as an impressive communication tool. Also, they remarked to want to see artistic content of media façades more than the others. The focal point of the thesis is 4th part. In this part, there are the researches intended to show how media façades affect architecture with leading examples at building scale and what kind of innovation it initiates. It focuses specially, the relationship between architecture and media façades. Concrete associations are established on the examples in order to understand what media façades desire to make visible in architecture. New dimensions created by media façades in architecture gathers around the new events created by them in experimentality with the effect of architectural object differentiated by them, architecture developed by them in terms of programmability and information technologies at the end of thesis. At this point media makes the façade of the structure interactive with the fluid and its environment. Surface is capable of calculating many data and transforming them into new information and using it so thanks to sensor and smart technologies. It allows intervening in the data at any time and any place, changing the situation at the façade and programming it. Façade of the structure turns to an interface conveying redundant information rather than an architectural production. It becomes easier to control the facade thanks to computer technologies. With the dimension of virtuality structure starts to offer new environments incorporating new experiences into our senses and dematerialization. Production of the structures with unusual forms considered media statue pushing the limits of architectural production with new experiences and formation of dynamic surface. Façade becomes mobile and turns to the productions containing interaction. Dimension of the communication of the structure with its environment becomes different and façades establish different conditions. In conclusion the study shows that, with the developing technology media architecture productions will increase and spread rapidly day by day. As a result of the research, some of the features of media façades are regarded more significant for the future of architecture. More dynamic, fluid and compatible spaces are going to develop. Some of the façades will generate their energy. With the sensors and computational technology, media façades may spread to neighborhoods. It is going to be a communicative and easily accessible system which transforms the existing building or creates new hybrid environments.