Kentsel yeşil alt yapı kapsamında Bolu Kent Ormanı'nın çok fonksiyonlu kullanım özelliklerinin irdelenmesi
Urban forest context of urban green infrastructure Bolu assessment of multi-functional usage characteristics
  1. Tez No: 445133
  2. Yazar: BAŞAK ERTEM MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kent ormanları ekolojik, estetik ve mimari, fiziksel ve iklimsel, sosyal ve ekonomik faydaları ile kentin en önemli yeşil alanlarından olup, kentsel yeşil altyapı sisteminin temel yapı taşlarındandır. Araştırma alanı olarak Bolu Kent Ormanı seçilmiştir. Araştırma alanının rekreasyonel potansiyelini saptamak, çok fonksiyonlu kullanım özelliklerinin gelişmiş ülkelerdeki seviyeye çıkartmak amacı ile alana yönelik gelecekte yapılacak çalışmalara katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Bu kapsamda tez çalışmasında öncelikle Bolu Kent Ormanı'nın mevcut durumuna ilişkin analizler Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknolojileri kullanılarak haritalara aktarılmıştır. Daha sonra araştırma alanına yönelik uzman görüşü, görsel peyzaj kalitesi, rekreasyonel potansiyeli, SWOT analizleri uygulanmıştır. Bolu Kent Ormanı'nın çok fonksiyonlu kullanım özelliklerini (ekolojik, fiziksel ve iklimsel, estetik ve mimari, sosyal ve ekonomik faydaları) saptamak amacıyla 75 uzman anketi yapılmıştır. Daha sonra görsel peyzaj kalitesi analizi için araştırma alanına ilişkin 14 fotoğraf seçilmiştir. Bolu Kent Ormanı'na ait fotoğraflardan tercih edilen ve edilmeyen alanları belirlemek amacıyla Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı ve Orman Mühendisliği bölümleri ve Atatürk Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama, Mimarlık ve Peyzaj Mimarlığı öğrencilerinden toplam 250 kişiye anket uygulanmıştır. Anketler SPSS 17.0 programında analiz edilmiştir. Alanın mevcut rekreasyon kullanım potansiyelini belirlemek amacıyla Gülez (1990) yöntemi ile analiz yapılmış ve alanın rekreasyonel potansiyeli % 42 bulunmuştur. Bu değer mevcut rekreasyon potansiyelinin düşük olduğunu göstermektedir. Alana yönelik mevcut ve olası sorunların belirlenmesi amacıyla SWOT analizi yapılmıştır. Yapılan çalışmalara göre alanın çok fonksiyonlu kullanım özellikleri, kent ormanlarının fonksiyonlarına göre belirlenmiştir. Elde edilen analiz ve peyzaj değerlendirmeleri ışığında Bolu Kent Ormanı'nın gelişmiş ülkelerdeki kent ormanları standartlarına ulaşabilmesine yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban forests, the most important green areas of cities with the ecological, aesthetic and architecture, physical and functional,social and economic benefits, have been one of the basic elements of urban green infrastructure. Bolu Urban Forest was chosen as a research area.As the study area; Bolu Urban Forest has been selected to find out the recreational potential and and in order to ensure public uses. Observing the recreational potential of study area, it is aimed to contribute for future field studies for the area on the purpose of raising multiple function properties to the level of developed countries. In this context, firstly, the analyzes of the present situation of Bolu UrbanForest were transferred to the maps by using Geographic Information Systems (GIS) technologies. Then, expert opinion, visual landscape quality, recreational potential, SWOT analyzes were applied to the research area. 75 expert surveys were conducted to determine the multifunctional features (ecological, physical and climatic, aesthetic and architectural, social and economic benefits) of the Bolu Urban Forest. Later 14 photos have been selected for the research area for visual landscape quality analysis. Bartın University Landscape Architecture and Forestry Engineering departments and Atatürk University City and Regional Planning, Architecture and Landscape Architecture students. The questionnaires were analyzed in the SPSS 17.0 program. In order to determine the current recreation potential of the area, it was analyzed by Gülez (1990) method and the recreational potential of the area was found to be 42%. This value indicates that the current recreational potential is low. SWOT analysis was carried out in order to identify existing and potential problems for the field. According to the studies made, the multi-functional usage characteristics of the area are determined according to the functions of urban forests. In the light of the analysis and landscape evaluations obtained, proposals have been developed for the Bolu Urban Forest to reach the standards of urban forests in the developed countries.