Uluslararası kentsel yeşil çatı uygulama politikalarının değerlendirilmesi ve Türkiye ölçeğinde irdelenmesi
Evaluation of internatıonal green roof implementatıon policies and examination at Turkey scale
- Tez No: 561799
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Peyzaj Mimarlığı, Public Administration, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Dünya nüfusunun her geçen gün hızlı bir şekilde artması ve kontrolsüz endüstrileşme, doğal kaynakların geri dönüşümü mümkün olmayan bir şekilde tükenmesine neden olmaktadır. Su kaynaklarının miktar ve kalitesi azalmakta, hava kalitesinde gözle görünür düşüşler meydana gelmekte, verimli topraklar yanlış yönetilerek ekilemez hale gelmektedir. Tüm bu olumsuzluklarla birlikte, iklim koşullarında hissedilir ölçüde değişiklikler meydana gelmektedir. Tüm dünyada, çevre kirliliğin önüne geçilmesi, iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinin azaltılması için çalışmalar yapılmaktadır. Günümüzde insanlar daha konforlu yaşamayı tercih ettikleri için ve ekonomik büyümenin hızlı gerçekleşmesinden dolayı, kentlerde yaşayan insan sayısı hızla artmaktadır. Bu durumda kentlerde bina sayıları artmakta, daha yoğun yerleşim alanları oluşmaktadır. Böylece kent arazilerinin doğal peyzaj yapısı zarar görmekte ve çevre kirliliği problemleri daha fazla yaşanmaktadır. Kentlerde yeşil alan miktarlarının arttırılması, bu olumsuz etkilerin azaltılmasına katkı vermektedir. Yeşil alanları arttırmak için yağmur bahçeleri, yeşil çatılar, yeşil duvarlar ve yeşil alt yapı sistemleri gibi uygulamalar mevcuttur. Yeşil çatıların sürdürülebilir kent yaşamının sağlanması için pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu nedenle pek çok ülkede yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Binlerce yıl öncesinde uygulama örnekleri görülen yeşil çatıların tasarımı için yol gösterici rehber dokümanlar yayınlanmış, sayılarının arttırılması için ekonomik teşvikler verilmiştir. Ülkemizde ise yeşil çatı uygulamalarının sayısı oldukça azdır. Oysaki iklim değişikliği ile ilgili yapılan çalışmalara göre, yakın gelecekte ülkemizde hızlı bir sıcaklık artışı olması beklenmektedir. Ayrıca, temiz su kaynaklarımızın miktarı gün geçtikçe azalmakta, özellikle kentlerimizde hava kalitesi hızla bozulmaktadır. Gelecek nesillere yaşanabilir bir ülke bırakabilmek için, bugünden acil önlem alınması gereklidir. Pek çok çevresel, ekonomik ve toplumsal avantajı bulunan yeşil çatıların ülkemizde de yaygınlaşması ve doğru bir şekilde tasarlanması için, ülkemizde bu konu ile ilgili politikaların hayata geçirilmesi gerekmektedir. Doğru politikaların oluşturulması için, diğer ülkelerde yaşanan tecrübelerin dikkate alınması ve uygulanan politikaların ülkemiz için uygulanabilirliğinin değerlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu amaçla bu tez çalışması planlanmıştır ve çalışma kapsamında mevcut uygulamalar hakkında detaylı bir araştırma yapılmıştır. Ulusal ve uluslararası kaynaklar düzeyinde araştırmalar gerçekleştirilerek, çeşitli ülkelerde uygulanan politikalar incelenmiş ve ülkemizde hangilerinin uygulanabileceği değerlendirilerek, bu alanda gelişim için çeşitli önermelerde bulunulmuştur
Özet (Çeviri)
The rapid increase in the world population and the uncontrolled industrialization cause the irreversible destructive effects on natural resources. The quantity and quality of water resources is decreasing, visible decreases occurs in air quality, and fertile soils cannot be cultivated because of the mismanagement. Along with all these negative effects, there are significant changes in the climate conditions. There are several studies to prevent environmental pollution and to reduce the negative effects of climate change, all over the world. Nowadays, the amount of people living in cities is increasing rapidly because people prefer to live more comfortably and economic growth is fast. In this case, the number of buildings in cities increases and more densely populated areas are formed. Thus, the natural landscape structure of the urban lands is damaged and more environmental pollution problems are experienced. Increasing the amount of green areas in cities contributes to the reduction of these negative effects. Applications such as rain gardens, green roofs, green walls and green infrastructure systems are available to increase green areas. Green roofs have many advantages to ensure a sustainable urban life. It is therefore widely used in many countries. Guidance documents have been published for the design of green roofs, which has been seen in practice examples thousands of years ago, and economic incentives were given to increase their numbers. There are limited green roof applications in our country. However, according to the studies on climate change, a rapid temperature increase is expected in our country in the near future. In addition, the amount of clean water resources is decreasing day by day and especially air quality of our cities is rapidly deteriorating. In order to leave a livable country to future generations, urgent measures should be taken. In order to spread the application of green roofs, which has many environmental, economic and social advantages, and to design them correctly, the policies related to this issue should be implemented in our country. In order to create the accurate policies, it is important to take into account the experiences in other countries and to evaluate the applicability of these policies implemented for our country. For this purpose, this thesis study is planned and a detailed research has been done about the current applications within the scope of the study. Various propositions were made for the development in this field by conducting research at national and international resources level, examining policies applied in various countries and evaluating which ones could be applied in our country.