Biochar'ın bitki gelişimine etkisi
Effect of biochar on plant growth
  1. Tez No: 445145
  2. Yazar: KENAN ENSARİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KÖKSAL KÜÇÜKAKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezde, Biocharın buğday gelişimi üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Muğla İli'nde bulunan Terra rosa (Akdeniz kırmızı toprağı) (A toprağı) ve Namnam Çayı yatağı kıyısından toplanmış dere toprağı (B toprağı)'yla %5, %10 ve %20 oranlarında biochar katılarak hazırlanan saksı ortamında ekilen buğday tohumları çimlendirilmiş ve yetiştirilmiştir. Bitki besin çözeltisiyle düzenli sulanan fideler 6 hafta sounda hasat edilip, fiziksel gelişimleri (sürgün boyu, sürgün yaş ağırlığı ve sürgün kuru ağırlığı) ölçülmüştür. Deneyin sonuçlarına göre, A ve B toprağı uygulamalarının hiçbirinde buğday çimlenme oranında önemli bir fark oluşmamıştır. Vejetatif gelişim değişkenleri (sürgün boyu, sürgün yaş ağırlığı ve sürgün kuru ağırlığı) bakımından A toprağında, bir istisna hariç, uygulamalar arasında fark oluşmamıştır: %20 biochar oranı, A toprağındaki fidelerin sürgün boyunda düşüş meydana getirmiştir. B toprağında %5 ve %10 biochar uygulamaları buğday fide gelişimini her üç değişkende de arttırmış, ancak %20 uygulamasında kontrolle arasında herhangi bir fark görülmemiştir. Toprak analizi sonucunda, biochar ilavesiyle A ve B topraklarında Su Tutma Kapasitesi, % tuz, P ve K'da artış görülmüştür. Ayrıca A toprağında Mg ve Mn; B toprağında ise pH ve tuzluluk (dS/m) değişkenlerinde artış görülmüştür. Organik madde miktarında her iki toprakta da anlamlı fark oluşmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, effect of Biochar on plant growth was investigated. Wheat (Triticum aestivum L.) seeds were planted and grown in pots which had been filled with The Red Mediterranean Soil (Terra rosa) (Fertile soil: Soil A) available in Muğla city and sandy looking soil (Infirtile soil: Soil B) collected from Namnam stream bed, mixed with 5%, 10% and 20% of Biochar. The seedlings watered regularly with plant nutrient solution were measured physically (shoot height, shoot fresh weight and shoot dry weight) after being harvested at the end of six weeks. According to the results of the experiment, no difference in germination rate occurred in neither applications of Soil A nor of Soil B. With regard to vegetative growth parameters (shoot height, shoot fresh weight and shoot dry weight) no changes occurred at applications of Soil A, with one exception: Twenty per cent Biochar caused a decrease in height of seedlings in Soil A. Five per cent and 10% Biochar applications of Soil B caused an increase of wheat seedlings' growth in each of three parameters. However no difference was seen between 20% and control group applications of Soil B with regard to vegetative growth parameters. In consequence of soil analysis, increase in Water Holding Capacity, salinity %, P and K occurred both in Soil A and Soil B. Also parameters of Mg and Mn in Soil A; pH and EC (dS/m) in Soil B increased significantly. No significant change occurred in amount of organic matter in soil types.