Biyokömür ve ahır gübresi uygulamalarının topraktaki bazı enzim aktivitelerine, CO2 üretimine, besin elementi içeriğine ve domates bitkisinin gelişimine etkisi
The effect of biochar and animal manure application on some enzyme activities in soil, CO2 production, content of nutrients, and the growth of tomato plants
  1. Tez No: 478391
  2. Yazar: YAKUP ALPASLAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FUNDA IRMAK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada geniş C/N oranına sahip olan biyokömürün hayvan gübresi ile birlikte farklı dozlarda uygulanan toprakta yetişen domates (Lycopersicum esculentum Mill) bitkisinin bazı toprak enzimleri (dehidrogenaz, üreaz, arilsülfataz ve alkalin fosfataz), CO2 oluşumu, mikrobiyal biyomas, diğer toprak özellikleri ile ilişkisini ortaya koymak ve domates bitkisinin gelişimine ait (boy, yaş ve kuru ağırlık) bazı parametrelerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Deneme domates bitkisinin yetiştirileceği her saksıda 3 kg toprak ile fındık biyokömürünün 0 – 5 – 10 – 15 – 20 ton/ha ve olgunlaşmış ahır gübresinin 5 – 10 – 20 ton/ha dozlarının oransal olarak karıştırılmış ve 9 tekrarlı olmak üzere tesadüf parselleri deneme desenine göre yürütülmüştür. Deneme de uygulama konuları: kontrol, BK5 + AG5, BK5 + AG10, BK5 + AG10,BK10+ AG5, BK10 + AG10, BK15 + AG5, BK15 + AG10, BK20, AG20 şeklindedir. Domates bitkisi gelişimini tamamladığında hasat edilmiş ve bitki gelişimi ile ilgili analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, some soil enzymes (dehydrogenase, urease, arylsulfatase and alkaline phosphatase) of tomatoes (Lycopersicum esculentum Mill) plant grown in different doses with biochemical animal fertilization with wide C / N ratio, CO2 formation, microbial biomass, other soil characteristics And to determine some parameters related to the development of tomato plant (height, fresh and dry weight). Trial tomato plants of hazelnut biochar with 3 kg of soil in each pot to be grown 0-5 - 10 - 15 to 20 ton / ha and the matured animal manure 5 to 10 - 20 tons / ha of proportion stirred and 9 repeating including randomized plot design The experimental design It was conducted. Trial implementation issues as well: BK5 + AG5, BK5 + AG10, BK5 + AG10,BK10+ AG5, BK10 + AG10, BK15 + AG5, BK15 + AG10, BK20, is in the form AG20. When complete the development of tomato plants were harvested and plant growth analysis was made concerning.