Azerbaycan'da Kuba Hanlığı
The Khanete's of Kuba in Azerbaijan
  1. Tez No: 445172
  2. Yazar: KANAN SULEYMANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Nadir Şahın bir suikast sonucu ölümünden sonra Azerbaycan'da yirmiye yakın bağımsız ve yarı bağımsız hanlıklar ortaya çıkmıştır. Bu Hanlıklar içerisinde çalışmamızın konusu olan Kuba Hanlığı Azerbaycan topraklarını birleştirme siyaseti yürütmüştür. Ancak bölgeyi ele geçirmeye çalışan Rusya ve İran devletleri buna müsaade etmemişlerdi. Uzun süren mücadelelere rağmen hanlıklar özelikle de Kuba Hanlığı kendi bağımsızlıklarını yitirmişler ve ardı-ardına Rusya tarafından işgal olunmuşlardır. Ele almış olduğumuz çalışmamızın giriş kısmında Nadir Şah zamanında Azerbaycan'ın sosyal ve siyasi durumu ele alınmış, Nadir Şahın yürüttüğü siyasete karşı yerli halkın isyanlarından söz edilmiştir. Birinci bölümde ise Kuba şehrinin Hanlıktan önceki durumu, Kuba Hanlığının kurulması, Kuba Hanlarının diğer Hanlıklara ve komşu devletlere karşı yürüttüğü siyaset kaleme alınmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde Kuba Hanlığının Rusya tarafından işgal olunması ve Kuba Hanlığının sosyal, iktisadi ve kültürel durumu ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
After Nadir Şahın was assassinated and murdered more tHan twenty independents and semi-independents kHanetes got tehir. Frredom in Azerbaijan. And this our work which taiks about Kuba kHanete's has affliated with Azerbaijan politices in terms of uniting it people. Due to this matters the kHanetes prevents those whom tried to sired the country like Russia and İran. İt has toke a long period of struggies,especially Kuba kHanetes but at the end they lost their powerthen Russia sired and accupy it territory. İn the introduction part we approcehed social and political cases in Azerbaijan , during period of Nadir Şahın. Nadir şah was critisired by his inhabitants, because of his political wasy. İn the first chapter it taiks about the pozition of the Kuba city before the kHanete's and other kHanetes and it struggle with itneighbor's. İn the second chapter our work spoke the take over of Kuba by Russians after that like wise at the same topic our work spoke about political economic and cultural ways of life of kuba kHanetes.