Hanlıklar dönemi Kuzey Azerbaycan şehirleri
The cities of Northern Azerbaijan during the Khanates periyod
  1. Tez No: 732446
  2. Yazar: MEHMET NURİ BOLDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT TOPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
1747. yılında Nadir Şah Afşar'ın suikast girişimi sonucunda öldürülmesi Afşar Türk Hanedanlığı'nı siyasi bakımdan zayıflatmış ve bu durum İran ve Azerbaycan topraklarında siyasi otoritenin tamamen ortadan kalkmasına neden olmuştur. Siyasi otoritenin ortadan kalkmasını fırsata çeviren yerel idareciler ve beyler yönetiminde bulundukları vilayetlerde kendi hâkimiyetlerini tesis etmeye başlamışlardı. Böylelikle, XVIII. yüzyılın 40'lı yıllarında İran ve Azerbaycan topraklarında Hanlık denilen küçük feodal devletler ortaya çıkmaya başladı. Zikredilen dönemde Azerbaycan'ın Kuzeyinde 11(Bakü, Revan, Gence, Lenkeran, Derbent, Kuba, Cavad, Nahçıvan, Şeki, Şemahı, Karabağ), Güneyinde ise 12 (Tebriz, Zencan, Erdebil, Hoy, Merend, Halhal, Urmiya, Serav, Kazvin, Kardağ, Makü, Meraga) Hanlık ortaya çıkmıştır. Hanlıklar küçük yönetim birimleri olmalarına bakmayarak, hepsi devlet mekanizmasının küçük bir örneğini teşkil ediyordu. Ordu, polis, mahkeme, hazine ve dış politika sahip olan Hanlıklar üretim ve ticaret konusunda da uygulamalar yapmaktaydılar. Özellikle Hanlıkların Başkentleri olan şehirler birer üretim ve ticaret merkezleri olarak görev yapmaktaydılar. Kuzey Azerbaycan Hanlıklarının Başkentleri olan: Şuşa, Bakü, Gence, Nahçıvan, Revan, Lenkeran, Kuba, Şeki, Derbent ve Şemahı'da üretim ve ticaret yapılmakdaydı.
Özet (Çeviri)
The assassination attempt of Nadir Shah Afshar in 1747 weakened the Afshar Turkish Dynasty politically and this situation led to the complete disappearance of political authority in Iran and Azerbaijan. Local administrators and gentlemen, who turned the disappearance of political authority into an opportunity, began to establish their own dominance in the provinces they ruled. Thus, in the XVIII. In the 40s of the 19th century, small feudal states, called Khanates, began to appear in the territories of Iran and Azerbaijan. In the mentioned period, 11 (Baku, Revan, Ganja, Lankaran, Derbent, Kuba, Javad, Nakhchivan, Sheki, Shemahi, Karabakh) in the North of Azerbaijan, and 12 in the South (Tabriz, Zanjan, Erdebil, Hoy, Merend, Halhal, Urmiya, Serav), Kazvin, Kardag, Maku, Meraga) Khanate emerged. The khanates, regardless of being small administrative units, all constituted a small example of the state mechanism. Khanates, which had army, police, court, treasury and foreign policy, were also making practices in production and trade. Especially the cities, which were the capitals of the Khanates, served as production and trade centers. Production and trade was carried out in the capitals of the Northern Azerbaijan Khanates: Shusha, Baku, Ganja, Nakhchivan, Revan, Lankaran, Kuba, Sheki, Derbent and Shemakhi.