Obez ve normal kilolu çocuklarda diyetle sodyum alımının kan basıncına etkisinin araştırılması
Investigating the effect of dietary sodium on blood pressure among obese and normal weight children
- Tez No: 445206
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİT ÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Son 20 sene içerisinde hem çocuklar hem de adolesanlarda obezitenin yoğun bir şekilde arttığı görülmektedir. Obezitede artışın gözlenmesinin yanında hem yetişkin hem de çocuklarda sodyum alımının Referans Günlük Alım miktarının üzerinde olduğu izlenmektedir. Hem sodyum alımının yüksek olması hem de beden kitle endeksi yüksekliğinin yetişkinlerde ve çocuklarda hipertansiyon açısından önemli risk faktörleri olabileceği düşünülmektedir. Yetişkinlerde yüksek sodyum alımı ile hipertansiyon arasındaki ilişki iyi gösterilmişken bu durumun sağlıklı çocuklar ve adolesanlardaki etkisi yapılan çalışmalarda ya tam olarak ele alınmamış ya da ilişkisiz bulunmuştur. Bu bilgiler doğrultusunda çalışmamızda sağlıklı 6–15 yaşarasındaki 20 fazla kilolu ve obez (Grup 1), 20 normal kilolu (Grup 2) çocuk olgular incelemeye alındı ve beden kitle indekslerine göre obez ve obez olmayanlar olarak 2 gruba ayrıldı. Çalışmanın başlangıç aşamasında; olguların boyları ve ağırlıkları ölçüldü. Sistolik ve diyastolik kan basınçları ölçüldü. Çocukların 3 günlük besin tüketimi sorgulanarak not edildi. Çocukların sodyum tüketimleri değerlendirilerek obez ve normal kilolu grup birbirleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In the last 20 years, obesity has been increased extremely in both children and adolescents. Beside from upward trend in obesity, sodium consumption in both children and adolescents is over the Reference Daily Intake. Both high sodium intake and increased body mass index may cause hypertension in children and adolescents. While high sodium intake and relation with hypertension in adults are investigated, it is not well examined in obese children and adolescents and found no significant differences. In accordance with this information, in this study, healthy 20 obese (Group 1) and 20 normal weight (Group 2) children, who are between 6-15 years old, are examined. They were divided in two groups as Group 1 and Group 2 as obese and non-obese. At the beginning of the study, children's height, weight, systolic and diastolic blood pressure were measured. Children's 3 day food intake record are kept. Total sodium intake of children is measured and compared in each group.