Epileptoik nöbet geçiren köpeklerde davranış üzerine algının değerlendirilmesi
Evaluation of perception on behaviour in dogs with epileptic seizures
  1. Tez No: 445205
  2. Yazar: ALPER BAYRAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ALEV AKDOĞAN KAYMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Epileptik nöbetler köpeklerde oldukça sık rastlanan kronik nörolojik bir bozukluktur. Hayvan sahipleri epilepsi nöbetleri ile birlikte köpeklerinde korku, anksiyete, saldırganlık gibi bazı davranış problemlerinin geliştiğini dile getirmektedirler. Bu çalışmada epileptik nöbet geçiren köpeklerde nöbetlerle eş zamanlı gelişen davranış problemleri üzerine hasta sahiplerinin algılarının değerlendirilmesi ve antikonvulsiv ve psikotik ilaçların bu davranış problemleri üzerine etkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Bu çalışma epilepsi nöbeti geçiren 25 adet köpek üzerinde yapıldı. Fenobarbital ve fenobarbital + buspiron HCl ve fenobarbital + fluoksetin HCl kullanılmak üzere üç gruba ayrılan köpekler 2 ay süreyle sağaltıldı. Çalışmaya alınan köpek sahiplerine tedavinin 0., 30. ve 60. günlerinde 101 sorudan oluşan bir anket doldurtuldu. Elde edilen veriler istatistiki olarak Kruskal-Wallis, Mann Whitney-U, Friedman ve Wilcoxon testleri ile değerlendirildi. Epileptik nöbetlerin ırk, yaş ve cinsiyet predispozisyonu gösterdiği ve bu köpeklerin % 72'sinde EEG'de interiktal epileptiform boşalmaların olduğu belirlendi. Fenobarbital ve fenobarbitale ek olarak buspiron HCl ve fluksetin HCl alan köpeklerin 0., 30. ve 60. günlerdeki agresyon, korku, anksiyete, ayrılık endişesi gibi davranış problemlerinin kademeli olarak azaldığı saptandı. Fluoksetin HCl ve buspiron HCl kullanılan gruplardaki azalmanın ise daha fazla olduğu belirlendi. Her üç grupta da 0. ile 30. günler arasındaki nöbet sıklığının belirgin şekilde azaldığı izlendi. Sonuç olarak, epilepsi ile eş zamanlı olarak gelişen davranış problemlerinin düzeltilmesinde ve/veya korku, anksiyete, yanlızlık endişesi gibi davranış problemleri tarafından tetiklenen epileptik nöbetlerin önlenmesinde buspiron HCl ve fluoksetin HCl gibi psikotik ilaçların köpeklerde epilepsi nöbetlerinin tedavisinde en sık kullanılan antikonvülzanlardan olan fenobarbital ile birlikte kullanılmasında yarar olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Epileptic seizures is a chronic neurological disorder which seen quite often in dogs. The owners of the dogs mentioned that their dogs havedeveloped behaviour disorders like fear, anxiety, aggression at the same time with epilepsy. In this study we aimed to evaluate of perception of the dog owners on behavioral problems of their dogs which developed with epilepsy and effects of anti-convulsive and psychotic medications on those behavioral disorders. The study has been performed on 25 dogs with epilepsy. The dogs has been separated to three groups and treated for two months with phenobarbital, phenobarbital+buspiron HCl and phenobarbital + fluoxetine HCl. We applied a questionnaire with 101 questions to owners on 0., 30. and 60. days of theraphy. The results of the questionnaire has been evaluated statistically with Kruskal-Wallis, Mann Whitney-U, Friedman and Wilcoxon tests. We revealed that the epileptic seizures has shown breed, age and sex predisposition like proved in other similar studies and we observed in EEG recordings that the epileptiform discharges on interictal phases in 72 % of the dogs. We determined that the behavior disorders has been gradually reducted on 0., 30 and 60.days of theraphy with phenobarbital, phenobarbital+buspiron HCl and phenobarbital + fluoxetine HCl. We observed that this reduction was much more in the groups with fluoxetine HCl and buspiron HCl and in all three groups the seizure frequency after treatment has been significantlly decreased between 0. and 30. days. In conclusion, we revealed that buspiron HCl and fluoxetine HCl in a combination with phenobarbital which is most commonly used anticonvulsant for treatment of epileptic seizures is useful for elimination of behavior disoerders developed meantime with epilepsy and/or prevention of epileptic seizures triggered by behavior disorders like fear, anxiety and seperation anxiety.