Çift kuron sistemlerinde farklı yöntemler ile üretilen örneklerin tutuculuklarının karşılaştırılması
Comparison of retention forces of different fabrication methods in double crowns
- Tez No: 445208
- Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS GÜLSEN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Protetik tedavide uygulanan çift kuron sistemlerinde; farklı yöntem ve materyallerle üretilen tutucuların uzun dönem kullanım sonundaki tutuculuk değişimlerinin ve aşınmalarının in vitro olarak incelenmesi amaçlanmıştır. 4° ve 6° konus açılarına sahip 1. Döküm altın alaşımı primer – sekonder (AA), 2. Lazer sinter ile üretilmiş kıymetsiz metal alaşımı primer – sekonder (LL), 3. Döküm Cr alaşımı primer – sekonder (CC) 4. CAD/CAM ile üretilmiş zirkonya primer – elektroşekillendirme ile üretilmiş altın sekonder (ZA), 5. CAD/CAM ile üretilmiş titanyum alaşımı primer – sekonder (TT) olmak üzere altışar örnekten oluşan 10 grup çift kuron hazırlanmıştır. Mini Bionix II cihazında, başlangıç ve her 500 döngü sonrasında tutuculuk ölçümleri 5.000 takma-çıkarma döngüsü boyunca değerlendirilmiştir. Veriler; Shapiro Wilks testi, Two way ANOVA, Student t testi, One way ANOVA testi ve post hoc değerlendirmelerinde Tukey HSD testi ve/veya Tamhaneꞌs T2 testi ve döngüler sonrası tutuculuk değerlerinin karşılaştırılmasında Paired Sample t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate retention force and wear behaviour of conical crowns fabricated with different materials and techniques in prosthetic dentistry. A total of 10 groups each containing six samples with the cone angle 4° and 6° were investigated. Groups: 1. Gold alloy primary crown - gold alloy secondary crown (AA) 2. lazer sintering primary crown - lazer sintering secondary crown (LL) 3. Cr alloy primary crown - Cr alloy primary crown (CC) 4. CAD/CAM zirconia primary crown - electroformed gold secondary crown (ZA) 5. CAD/CAM titanium alloy primary crown – CAD/CAM titanium alloy secondary crown (TT) were evaluated. Samples were subjected to 5.000 insertion-separation cycles in artificial saliva and retention force was measured every 5.000 cycles. After 5.000 cycles samples surfaces were performed with scanning electron microscope.