Suça sürüklenmiş ergenlerin çocukluk çağı ruhsal travmaları ve anne-babaya bağlanma düzeylerinin incelenmesi
Analysis of the childhood traumas of juvenile delinquents and their attachment to the parents
  1. Tez No: 445233
  2. Yazar: FULYA SEDA GİRAY SÖZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK DOĞANGÜN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Araştırma kapsamında 15-18 yaş arası suça sürüklenmiş 150 erkek ergen ile suç işlememiş ve ailesi yanında yaşayan 50 erkek ergenin çocukluk çağı ruhsal travma düzeyleri ile ana-babaya bağlanma düzeyleri incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği ve Ana-Babaya Bağlanma Ölçeği anne-baba formları kullanılmıştır. Suça sürüklenmiş ergenlere Adalet Bakanlığı'ndan gerekli izinler alınarak ulaşılmış ve veriler Maltepe Çocuk ve Gençlik Kapalı Ceza İnfaz Kurumu'ndaki tutuklu ergenlerden koğuş ortamında birebir toplanmıştır. Karşılaştırma grubunu temsil eden ergenler ise ailelerinin ve kendilerinin gönüllü katılımıyla araştırmaya dahil edilmiştir. Elde edilen verilerin istatiksel analizleri SPSS paket program kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a part of the research, the levels of the attachments to the parents and the levels of the childhood traumas of 150 male adolescents in conflict with the law and 50 male adolescents who didn't commit any crime and live with their parents, between the ages of 15-18 are examined. As data collection tools, Personal Information Form, Childhood Trauma Questionnaire and Parental Bonding Instruments are used. The adolescents in conflict with the law are reached via getting permissions from the Ministry of Justice and the data are collected personally inside the wards in Maltepe Closed Juvenile Prison and Detention House. The adolescents who represent the comparison group and their parents are included the research voluntarily. The statistical analysis of the acquired data is done by SPSS package programme.